Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pacjenci bez granic

Pacjenci bez granic

15.06.2010
Czyta się kilka minut
Wielka reforma czy krach systemu? Tak skrajne pytania pojawiają się w debacie toczącej się po tym, jak tydzień temu ministrowie zdrowia Unii Europejskiej postanowili przyjąć dyrektywę o leczeniu ponad granicami.
W

W myśl nowych przepisów pacjenci będą mogli się leczyć w którymkolwiek państwie UE w przypadku, kiedy usługa medyczna, której potrzebują, byłaby trudna do otrzymania w ich własnym kraju, choćby z powodu długiej kolejki. Polacy na przykład mogliby wybierać szpitale prywatne lub publiczne w Niemczech, niezależnie od tego, czy mają one podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy nie.

Podpisaniu dyrektywy sprzeciwiło się tylko kilku ministrów z biedniejszych krajów Unii - w tym Polski. Ewa Kopacz wieszczy krach publicznego płatnika, który będzie zmuszony znacznie zwiększyć wydatki. W tej chwili NFZ jest monopolistą i dyktatorem: ustala nie tylko stawki, ale też liczbę usług, za które jest w stanie zapłacić, i liczbę świadczeniodawców, z którymi chce podpisać kontrakt. Oczywiście potrzeby są znacznie większe od możliwości.

Niekoniecznie...

1407

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]