Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Peron pamięci

Peron pamięci

15.06.2010
Czyta się kilka minut
Pociąg wjeżdżający na stację - obraz będący symbolem postępu, "wieku niewinności" - po II wojnie światowej stał się jednym z jej symboli.
P

Pociąg odgrywał kluczową rolę podczas zagłady Żydów czy wygnania milionów ludzi z domów. Po 1945 r. słowo "transport" przestało być neutralne, zbyt wiele razy używano go w kontekście śmierci. Sowieci i naziści wpisali kolej na listę ich najważniejszych pomocników.

Pomysł, by na 175-lecie powstania niemieckich kolei przygotować wystawę poświęconą roli, jaką odegrały one w Holokauście, był ryzykowny. Jednak "Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów Partyjnych NSDAP" w Norymberdze starannie przygotowało się do jego realizacji. Projekt wystawy pt. "Tor. Logistyka rasowego szaleństwa" opracowano we współpracy z polskimi muzeami działającymi na terenach byłych obozów zagłady.

Norymbergę wybrano nieprzypadkowo. Ogłoszone tu w 1935 r. ustawy określiły kierunki polityki rasowej III Rzeszy, której konsekwencją był Holokaust. Tu działał Julius Streicher,...

4870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]