Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pośredników nie trzeba

Pośredników nie trzeba

15.06.2010
Czyta się kilka minut
Brak powszechnej świadomości kapłańskiej jest przejawem głębokiego kryzysu Kościoła i poważną przeszkodą w dostrzeżeniu istoty kapłaństwa służebnego. Ale o powołaniu kapłańskim laikat słyszy tylko raz, w czasie chrztu.
Uroczystości zamknięcia Roku Kapłańskiego, Watykan 11 czerwca 2010 r. / fot. Alessandra Benedetti / Corbis
D

Do księży

Nie jesteś wyjątkowy - powołanych jest tylu, co ochrzczonych. Chcesz być pierwszy - bądź sługą. Jeżeli nie jest Ci ciężko - może nie jesteś sługą, "sługa nie jest większy od swego pana" (J 15, 20). Uważaj na schlebiających - odwodzą Cię od twojego powołania. Nie oczekuj wdzięczności - pamiętaj, jesteś tylko sługą nieużytecznym (por. Łk 17, 10). Nie rób więcej niż to, co Ci zlecono (por. Łk 17, 10) - bądź wierny. Nie chciej zaszczytnych tytułów, miejsc, szat (Mt 23, 5-8) - skoro Pan tego nie chciał dla siebie. Gdy Ci powiedzą: "jedynym pośrednikiem jest Chrystus", przyjmij to z ulgą. Podsycaj kapłaństwo wiernych - sam na tym zyskasz, przecież też jesteś wiernym. Kościół to nie duchowni - przede wszystkim bądź chrześcijaninem.

Do laikatu

Twoje kapłaństwo jest prawdziwym kapłaństwem - Ty...

17218

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]