Reklama

Ładowanie...

Chukat

15.06.2010
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 19, 1?22, 1
O

Od czasu buntu Koracha i dekretu Boga, iż Izrael będzie wędrował nie czterdzieści dni, ale czterdzieści lat, wymarło całe pokolenie ludzi, którzy wyszli z Egiptu. W tej części Tory czytamy, że Izrael znajdował się już u kresu drogi. Zbliżył się do wzgórz Moabu górujących nad Morzem Martwym. Szykował się do przekroczenia rzeki Jordan w okolicach dzisiejszego Jerycha. Wymienił się lud, ale nie zmieniło narzekanie. Synowie, tak jak ich ojcowie, wyrzekali na trudy wędrowania, tęsknili za jadłem i mieszkaniami w Egipcie. Brakowało im winorośli, drzew figowych, granatów, wody.

Mojżesz i Aaron, zagniewani, ostro zareagowali na słowa ludu mówiąc: "Słuchajcie, o wy buntownicy" (20, 10). Po raz pierwszy użyli tak mocnego określenia. Byli z narodu Izraela niezadowoleni, tym bardziej że nie udał się proces wychowania nowego ludu. Zrozumiałe były lęki starszych, którzy...

4645

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]