Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 22/2009
Data wydania:
31.05.2009
Numer wydania:
22
Rok wydania:
2009
Edytorial
Boże sposoby dotarcia
Ks. Adam Boniecki
Niezależnie, czy kościelne instytucje są młode, nieliczne i proste, czy stare, rozbudowane i doskonale zorganizowane - trudno się im pogodzić, że Duch Święty…
Komentarze
Media publiczne od nowa
Roman Graczyk
Publiczne media to ciągle żywy dowód na zwycięstwo partyjniactwa nad ideą służby publicznej. Wciąż nie dopracowaliśmy się modelu, który w stopniu zadowalającym…
Anonimowość przejrzana
Michał Olszewski
Nie ma specjalnego powodu do użalania się nad utraconą anonimowością najsłynniejszej polskiej blogerki Kataryny. Komfort, jaki daje anonimowość w sieci,…
Rewizjonizm?
Joachim Trenkner
Czy to kolejny przypadek niemieckiego rewizjonizmu historycznego? Tygodnik "Der Spiegel" opublikował jako główny materiał tekst, który na okładce…
Kraj
Uczeń klasy B
Elżbieta Isakiewicz
Podział na lepszych i gorszych widać już w piaskownicy.
Debaty jak armaty
Jarosław Flis
Publiczne wezwanie do debaty coraz rzadziej jest wezwaniem na udeptaną ziemię, coraz częściej zaś - próbą podprowadzenia pod wilczy dół.
Pro bono
Halina Bortnowska
,
Danuta Przywara
Mówiąc o profesorze Hołdzie - Zbyszku - wszyscy opowiadają o różnych formach i aspektach jego dobroci. Bo naprawdę był - jak to ujęła Ewa Siedlecka - głęboko…
Radosne bimbanie
Justyna Dąbrowska
Justyna Dąbrowska, psycholog: Jeśli chcemy, żeby dziecko stało się dobrym, szczęśliwym człowiekiem, sami musimy się tacy stać. Ono uczy się, patrząc na nas.…
Monolog Solidarności
Przemysław Wilczyński
Czerwcowe obchody to również święto Solidarności. Jaki jest największy polski związek zawodowy dwie dekady po odzyskaniu niepodległości?
Dojrzałość z kluczem
Mirosław Handke
Prof. Mirosław Handke, były minister edukacji: Maturalny klucz to kolejny przykład na to, jak niesprawiedliwie oceniany jest egzamin dojrzałości. Media…
Wiara
Czytania liturgiczne 31 maja - 7 czerwca 2009
NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO: Dz 2, 1-11; Ps 104; 1 Kor 12, 3b-7. 12-13; J 20, 19-23;
Dwa Zesłania Ducha
O. Wiesław Dawidowski
Pod koniec lat 70. lub na początku 80. minionego wieku zawitał do Polski ruch Odnowy w Duchu Świętym, zwany popularnie ruchem charyzmatycznym. Dość przypadkowo…
Bamidbar
Paweł Śpiewak
Księga Liczb 1, 1 - 4, 20
Wspólnota zasłuchania
Abp Józef Życiński
Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można…
22/09
"TP" 21/09
Biblia dla dzieci
Biblia - najważniejsza i najtrudniejsza z ksiąg. Jak przekazywać jej przesłanie dzieciom?
19 - 26 maja 2009
STOLICA APOSTOLSKA
Czy bać się Ducha Świętego
Ks. Alfons Józef Skowronek
Chrześcijanin nigdy nie powinien mieć wątpliwości, czy aby nie zgrzeszył przeciw Duchowi Świętemu - bo sprawa ma się diametralnie na odwrót: czynimy to bez…
Seks, jakiego nie zna Kościół
Artur Sporniak
Potrzebujemy przemyśleć izrozumieć wiele spraw na nowo: naturę grzechu pierworodnego, rolę seksualności, istotę odkupienia... Uciekając przed tym zadaniem,…
Piekło w Kościele
Józef Majewski
W latach 1936-70 tysiące irlandzkich dzieci - w ośrodkach wychowawczych w większości prowadzonych przez katolickie zakony - były terroryzowane, bite, poniżane…
Świat
Komisja mitologii przy Ministerstwie Prawdy
Anna Łabuszewska
Władze Rosji przystąpiły do kolejnej bitwy w "wojnie o pamięć". Celem obecnej kampanii jest narzucenie innym krajom jednej, zgodnej z wykładnią…
Świńskie śledztwo
Maciej Wiśniewski
Wirus świńskiej grypy pojawił się już kilka lat temu, ale nie w Meksyku, lecz w USA - i po raz pierwszy odnotowano go na terenach, gdzie "przemysłowo…
Historia
Długa przeprowadzka
Jan M. Małecki
Jan M. Małecki, historyk: Na przełomie XVI i XVII w. w ogóle nie zauważono, że stało się coś istotnego: że nastąpiło przeniesienie najważniejszego ośrodka…
Nauka
Prasa pod presją
Magdalena Rittenhouse
Gazety stały się zagrożonym gatunkiem. Gdy przyszedł kryzys, zaczęły szukać winowajców. W cieniu podejrzenia znalazł się drapieżnik Google. Czy zasłużenie?
Kultura
Filozofia jako styl życia
Józef Bremer SJ
Jerzy Perzanowski - wybitny filozof, logik i kognitywista; wielki człowiek - odszedł w pogodną majową noc 17 maja 2009 r. w Krakowie. Miał 66 lat.
L.A.C.A.N. - model do składania
Grzegorz Jankowicz
Postulował ożywczą interpretację myśli Freuda. Teorię Lacana wykorzystuje dziś tak skrajna lewica, jak i środowiska konserwatywne.
W świecie archiwów
Piotr Kosiewski
Tematem przewodnim Miesiąca Fotografii w Krakowie jest tym razem archiwum fotograficzne. Tradycyjnie też część prezentacji poświęcono artystom pochodzącym z…
Wszystkie śluby mojej Mamy
Marta Miskowiec
Portret ślubny to idealny motyw fotograficzny, który kiedyś w monidłach wykrystalizował swą formę.
Portrety lat, portrety ludzi
Lektor
Hanna Krall: RÓŻOWE STRUSIE PIÓRA - "Portrety lat", tak zatytułował kiedyś swoją kronikę lat 1944-1988 Jakub Karpiński. To była kronika przede…
Komu potrzebny polonista
Paweł Próchniak
Jeśli środowisko polonistyczne rzeczywiście potrzebuje namysłu nad kształtem polonistyki, to zapewne w pierwszym rzędzie powinien być to namysł nad…
Orfeusz na manowcach
Daniel Cichy
Eurydyka popełnia samobójstwo, a Orfeusz próbuje rozliczyć się z poczucia winy. Mariusz Treliński powraca na deski Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. W…
Postawa wyprostowana
Piotr Kłoczowski
Piotr Kłoczowski: Jak Dostojewski znalazł figurę nihilistycznej części siebie samego w postaci Stawrogina, tak Lebenstein doświadczył "szoku rozpoznania…
To idzie młodość?
Andrzej Franaszek
Jeśli patrzeć tylko na tasiemcowe kolejki stojące pod Pałacem Kultury, można dojść do wniosku, że czytelnictwo w Polsce ma się znakomicie.
24 - 31 maja 2009
Laureaci 62. Festiwalu Filmowego w Cannes
Bez ognia
Anita Piotrowska
Patrzymy na świat oczyma człowieka, który nie zna i nie rozumie Afryki, który nie zna i nie rozumie kobiet, który opacznie pojmuje wstyd. Jego prywatna hańba…
W Imię Ojca
Jacques-Alain Miller
Jacques-Alain Miller, psychoanalityk: Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba jest odporny na psychoanalizę. Rozmawiali: Marek Drwięga i Jacek Prusak SJ
Felietony
Fryzjer na plaży
Jan Klata
Idzie lato, a zatem czas na garść nagich faktów dotyczących kopanej polskiej piłki plażowej: przybyła do Rzymu na zawody Pucharu Europy reprezentacja Polski…
Jeśli jest profit z cierpienia...
Wojciech Bonowicz
Odkąd przyszła wiadomość o śmierci profesora Perzanowskiego, myślę o jego tekście opublikowanym w lutowym numerze "Znaku". Numer nosił tytuł "…
Straszyć czy nie straszyć?
Józefa Hennelowa
Wczoraj (czyli 22 maja), patrząc na telewizyjny przekaz obrad w parlamencie, przypomniałam sobie powiedzonko, którego bardzo chętnie używaliśmy onegdaj w …
Zmysły
Niebieska emmaljunga
Marcin Wicha
Późna wiosna 2001 r., moja żona właśnie urodziła córeczkę. Mnie przypadły poważniejsze zadania: miałem wysłać e-maile z informacją o wzroście i wadze noworodka…
Dodatki w numerze TP 22/2009
Polska rocznicowa (22/2009)
Ankieta: Jakie rocznice?
Po co rocznice, czy są nam naprawdę potrzebne? Oraz: jaka data powinna być rocznicą odzyskania niepodległości po roku 1989, co powinno być jej symbolem? Takie…
Rocznice nasze i wasze
Robert Traba
Prof. Robert Traba: Ustalaniu, jaka rocznica powinna być obchodzona jako święto narodowe, zwykle towarzyszą intensywne dyskusje i emocje. Nie tylko w Polsce,…
Polska nas potrzebuje
Tomasz Żuroch-Piechowski
1 września 1939 - w dniu, który rozpoczął niszczenie polskiej nieodległości na kolejne 50 lat - wojna zaczęła się w wielu miejscach. Także w Szymankowie, na…
Dzień, który wszystko zmienił
Tomasz Potkaj
Inaczej niż w NRD czy Czechosłowacji, zmiany w Polsce dokonywały się w 1989 r. bez masowego udziału społeczeństwa - historycy nazwą je później rewolucją "…