Reklama

Komu potrzebny polonista

Komu potrzebny polonista

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Jeśli środowisko polonistyczne rzeczywiście potrzebuje namysłu nad kształtem polonistyki, to zapewne w pierwszym rzędzie powinien być to namysł nad zagadnieniami zogniskowanymi wokół celów i perspektyw polonistycznej edukacji uniwersyteckiej.
O

Oznacza to konieczność zadania kilku pytań - brzmiących nieco naiwnie, ale przecież zasadniczych. Kim dzisiaj jest - i kim powinien być - polonista? Jaka jest jego rola - w szkole, w instytucjach kultury, w życiu społecznym? Na czym w istocie polega jego rzemiosło i jak sytuuje się wobec profesji pokrewnych?

Te pytania dotykają kwestii, co do których trudno spodziewać się jednoznacznych rozstrzygnięć. Warto jednak stale je ponawiać. I warto szukać odpowiedzi. Warto na nowo je formułować, spierać się o nie, mieć je w pamięci, ponieważ to właśnie one leżą - lub powinny leżeć - u podstaw praktycznych rozwiązań w zakresie programów nauczania i organizacji studiów. Mówiąc inaczej, próba odpowiedzi na pytanie: kim jest polonista?, kim ma być absolwent polonistyki? - powinna poprzedzać namysł nad kształtem i trybem studiów polonistycznych, nad taką ich formułą,...

5274

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]