Reklama

Radosne bimbanie

Radosne bimbanie

29.05.2009
Czyta się kilka minut
Justyna Dąbrowska, psycholog: Jeśli chcemy, żeby dziecko stało się dobrym, szczęśliwym człowiekiem, sami musimy się tacy stać. Ono uczy się, patrząc na nas. Chcemy, żeby sprzątało po sobie, to sami to róbmy. Rozmawiała Katarzyna Kubisiowska
Magda Burdzyńska, Plac zabaw, akryl, 200 x 110 cm, 2006
K

Katarzyna Kubisiowska: Czy istnieją grzeczne dzieci?

Justyna Dąbrowska: Kiedy wymagamy od dzieci grzeczności, to tak naprawdę chodzi o to, żeby były nam posłuszne i nie sprawiały kłopotu. Oczekiwanie grzeczności nie wspiera ich rozwoju; służy wyłącznie spokojowi dorosłego.

Czyli grzeczny znaczy stłumiony?

A także smutny, zahukany, podporządkowany, hamujący ciekawość.

A niegrzeczny to radosny, prawdziwy i otwarty. Jednak rodzice wolą mieć grzeczne dzieci.

Byłoby świetnie i dla nich, i dla ich dzieci, gdyby wyrzucili ze swojego słownika pojęcie "grzeczności". Wprowadza ono spory zamęt i zafałszowany obraz świata. A jeśli mam już operować tym pojęciem, to niegrzeczność postawiłabym bliżej zdrowszego dziecka.

...

15692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]