Reklama

Radosne bimbanie

29.05.2009
Czyta się kilka minut
Justyna Dąbrowska, psycholog: Jeśli chcemy, żeby dziecko stało się dobrym, szczęśliwym człowiekiem, sami musimy się tacy stać. Ono uczy się, patrząc na nas. Chcemy, żeby sprzątało po sobie, to sami to róbmy. Rozmawiała Katarzyna Kubisiowska
Magda Burdzyńska, Plac zabaw, akryl, 200 x 110 cm, 2006
K

Katarzyna Kubisiowska: Czy istnieją grzeczne dzieci?

Justyna Dąbrowska: Kiedy wymagamy od dzieci grzeczności, to tak naprawdę chodzi o to, żeby były nam posłuszne i nie sprawiały kłopotu. Oczekiwanie grzeczności nie wspiera ich rozwoju; służy wyłącznie spokojowi dorosłego.

Czyli grzeczny znaczy stłumiony?

A także smutny, zahukany, podporządkowany, hamujący ciekawość.

A niegrzeczny to radosny, prawdziwy i otwarty. Jednak rodzice wolą mieć grzeczne dzieci.

Byłoby świetnie i dla nich, i dla ich dzieci, gdyby wyrzucili ze swojego słownika pojęcie "grzeczności". Wprowadza ono spory zamęt i zafałszowany obraz świata. A jeśli mam już operować tym pojęciem, to niegrzeczność postawiłabym bliżej zdrowszego dziecka.

...

15692

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]