Reklama

Rewizjonizm?

Rewizjonizm?

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Czy to kolejny przypadek niemieckiego rewizjonizmu historycznego? Tygodnik "Der Spiegel" opublikował jako główny materiał tekst, który na okładce anonsował tytuł: "Wspólnicy - europejscy pomocnicy Hitlera w mordowaniu Żydów". Opisano w nim, jak urzędy i mieszkańcy krajów okupowanych przez Niemcy brali udział w Holokauście. Pretekstem była ekstradycja do Niemiec Johna Demjanjuka, domniemanego zbrodniarza pochodzenia ukraińskiego.
W

Wbrew temu, co mówiono z niepokojem w Polsce, to nie początek kolejnej kampanii zmierzającej do rewizji historii. Owszem, w Niemczech, także w ostatnich latach, było wiele prób relatywizowania winy za wojnę i Holokaust. Nie kto inny, jak noblista Günter Grass swą opowieścią o masakrze na Bałtyku przebudził - jako jeden z pierwszych - pragnienie wielu Niemców, by postrzegać się jako ofiary. Potem były demagogiczne książki Jörga Friedricha "Pożoga" i "Pogorzeliska" (obie stały się bestsellerami), które - oskarżając aliantów o zbrodnie wojenne - wywołały kontrowersyjną, delikatnie rzecz ujmując, debatę o nalotach. Pisać historię na nowo próbowała też Erika Steinbach. "Tygodnik" informował o tym, także tekstami niżej podpisanego. Wspólnym mianownikiem tych artykułów była teza: owszem, Niemcy byli także ofiarami, ale ostatnimi ofiarami swych własnych złych uczynków.

...
2383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]