Reklama

Monolog Solidarności

29.05.2009
Czyta się kilka minut
Czerwcowe obchody to również święto Solidarności. Jaki jest największy polski związek zawodowy dwie dekady po odzyskaniu niepodległości?
Pracownicy PKP Energetyka w pociągu relacji Lublin-Warszawa, 29 sierpnia 2008 r. Ponad 200 związkowców NSZZ Solidarność wyjeżdża porannym pociągiem na manifestację w stolicy. / fot. PAP / Mirosław Trembecki
W

Władysław Frasyniuk, jedna z legend Solidarności, spędzi 4 czer­wca w rodzinnym Wrocławiu: - Nie wybieram się ani do Krakowa, ani do Gdańska. W regionie jest wiele ciekawych spotkań. Ludzie chcą ten dzień przeżyć bez wojny i konfliktu. Chcą wreszcie poczuć radość i własną wartość.

Ale Frasyniuk nie ma złudzeń: 4 czerwca święta nie będzie. - Zostało dawno zabite - mówi.

Pęknięcie elit 

Krzysztof Piesiewicz, adwokat, scenarzysta filmowy, senator, w latach 80. obrońca strajkujących robotników: - To jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Zwieńczenie wielkiej drogi od heroicznego powstania pięknych ludzi w 1944 r., przez lata przedziwnych form, które ukształtowały pokolenie. Święto wspólnoty polskiej, która przeszła tragiczne koleje losu. Być może właśnie wtedy, po raz pierwszy świadomie,...

13359

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]