24 - 31 maja 2009

Laureaci 62. Festiwalu Filmowego w Cannes

O Złotą Palmę walczyło 20 filmów. Nagrodę otrzymał austriacki reżyser Michael Haneke ("Funny Games" "Pianistka", "Ukryte", ) za film "Biała wstążka". Za najlepszą aktorkę jury uznało Charlotte Gainsbourg (rola w "Antychryście" Larsa von Triera), najlepszego aktora - Christopha Waltza (rola w "Bękartach wojny") Quentina Tarantino.

"Wspominamy Lema"

W dniach 29-31 maja odbędzie się w Szczecinie cykl spotkań poświęconych Stanisławowi Lemowi. W programie projekcje filmów: "Stanisław Lem. Science and fiction", "Profesor Zazul", "Test pilota Pirxa", "Przekładaniec", wystawa rysunków pisarza, spektakl teatralny, wykład prof. Jerzego Jarzębskiego. Szczegóły na www.lem.klub13muz.pl.

II Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej

będzie obradował w Krakowie w dniach 4-6 czerwca. Przybędzie 210 tłumaczy literatury polskiej z 56 krajów. W czasie kongresu wykłady wygłoszą Olga Tokarczuk, prof. Jerzy Bralczyk, najwybitniejsi krytycy i badacze literatury, odbędą się spotkania tłumaczy z takimi autorami jak: Hanna Krall, Stefan Chwin, Tadeusz Różewicz. 5 czerwca na uroczystej gali w Starym Teatrze poznamy laureata nagrody Transatlantyk za zasługi na rzecz popularyzowania literatury polskiej na świecie.

49. Krakowski Festiwal Filmowy

Od 29 maja do 4 czerwca największe w Polsce święto filmu dokumentalnego, animowanego i krótkiej fabuły. W konkursie m.in. filmy: Marcela Łozińskiego, Andrzeja Titkowa, Macieja Cuske, Bartka Konopki, Ewy Borzęckiej, Marii Zmarz-Koczanowicz, Borysa Lankosza, Marcina Koszałki. Szczegóły: www.krakowfilmfestival.pl.

Claudio Magris Człowiekiem Pogranicza

19 maja w Sejnach autor powieści "Dunaj" został wyróżniony przez Fundację Pogranicze. Dzień przed uroczystością miała miejsce premiera monodramu "Teraz chyba pan zrozumie" w reż. Bogdana Toszy. Ostatnio ukazały się nagrania książek Magrisa: "Podróż bez końca", "Domysły na temat pewnej szabli" oraz "Itaka i dalej".

Do 29 maja w Toruniu trwa Festiwal Teatralny Kontakt

W konkursie zostanie pokazanych trzynaście spektakli z dziewięciu krajów. Z przedstawień polskich reżyserów będzie można oglądnąć spektakle Jana Klaty, Iwony Kempy, Mariusza Grzegorzka. Więcej informacji: www.teatr.torun.pl.

Srebrna "Kura"

Polskie czasopismo dla dzieci "Czarodziejska kura" zostało nagrodzone w najważniejszym europejskim konkursie projektowania - European Design Awards. Zaprojektowana przez Roberta Czajkę gazeta dostała srebrną nagrodę w kategorii inicjatyw własnych. "Czarodziejska Kura" wychodzi od półtora roku, wiersze i opowiadania dla dzieci publikują w niej m.in.: Zbigniew Machej, Piotr Sommer, Joanna Rudniańska. Na stronie www.czarodziejskakura.pl można zobaczyć, jak "Kura" wygląda, i sprawdzić, gdzie można ją kupić.

(GN)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2009

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
"Kiedy pada pytanie, co z kina Kieślowskiego pozosta­ło dzisiaj, mam odczucie, że jego postać i dzie­ło nie przestają drażnić, głównie chyba w śro­dowisku polskiego kina. Proponowałbym więc, żeby zo­stawić psychologiczne urazy i kompleksy, i dostrzec ogromną aktualność, nowocze­sność i piękno jego filmów. Ale może to, co najważniejsze - dostrzec ten potężny ładunek empatii... Wtedy może zaczniemy szczerze roz­mawiać, czego brakuje we współczesnej sztu­ce, a co jest w jego twórczości. Czasem spoty­kając się z interpretacją jego twórczości, łapię się za głowę: jakich strun on do­tykał! Równie często w tych tekstach zamiast opisu jego dzieła widzę jakąś psychodramę, autoanalizę, jakiś psychologiczny opis nie tyle tego, co jest na ekranie, ile problemów, z któ­rymi boryka się autor. Być może szczerość jego filmów, ich siła powodu­je, iż chciałoby się go zamknąć i otworzyć za 20 lat, bo byłoby łatwiej. Nie przeszkadzałyby pytania, które stawiał, tematy, które podej­mował, talent i pracowitość oraz uczciwość, które ewidentnie z jego utworów emanują - mówi Krzysztof Piesiewicz w dyskusji na temat filmów Krzysztofa Kieślowskiego ("Kino" nr 1/2006). - Być może te pojawiające się w Polsce głosy, że jego kino jest anachroniczne, to próba powiedzenia: dosyć z tym facetem, wystarczy! Chciałoby się go przeskoczyć i pójść dalej. My­ślę jednak, że w takim stanie emocji to się nie uda: nie zrobi się nic na jego miarę". Redakcyjną rozmową z udziałem także Natalii Korynckiej-Gruz, Katarzyny Taras, Konrada J. Zarębskiego i Stanisława Zawiślińskiego "Kino" inauguruje Rok Kieślowskiego, w którym obchodzić będziemy 10-lecie śmierci reżysera. Styczniowy numer miesięcznika ukazał się w odnowionej szacie graficznej. Znajdziemy w nim m.in. szkic Piotra Wojciechowskiego o "Harrym Potterze" oraz rozmowę z Agnieszką Odorowicz.
W wieku 88 lat zmarła Birgit Nilsson, wybitna szwedzka śpiewaczka operowa, legendarna odtwórczyni ról wagnerowskich, m.in. Brunhildy w "Pierścieniu Nibelunga" i Izoldy w "Tristanie i Izoldzie".
Paszporty "Polityki" otrzymali w tym roku: Rafał Blechacz (muzyka), Jan Klata (teatr), Robert Kuśmirowski (sztuki piękne), Marek Krajewski (literatura), Przemysław Wojcieszek (film), zespół Skalpel (estrada) oraz Paweł Dunin-Wąsowicz (kreator kultury).
W warszawskim Muzeum Narodowym trwa wielka monograficzna wystawa Józefa Pankiewicza, prezentująca ponad 500 dzieł artysty, którego 140. rocznica urodzin przypada w tym roku. "Trzeba chodzić po tej wystawie z pełną świadomością swoistości tego zjawiska, symptomatycznego dla polskiej sztuki, rzadko radykalnej, rzadko przecierającej szlaki całkiem nowe. Ale trzeba je docenić" - pisze Dorota Jarecka. Obok - recenzja Bogusława Deptuły.