Reklama

Ładowanie...

Bamidbar

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 1, 1 - 4, 20
C

Czwarta księga Tory nazywana jest po hebrajsku Bamidbar, co oznacza pustynię. W drugim roku od wyjścia z Egiptu "przemówił Pan do Mojżesza na pustyni Synaj w Namiocie Spotkań", nakazując obliczenie zgromadzonych mężczyzn powyżej dwudziestego roku życia do sześćdziesiątego, według szczepów i rodów. Czyli wszystkich zdolnych do noszenia broni. Bóg szykował swój naród do trudów drogi, wojen z Amalekitami i innymi pustynnymi plemionami. Minął wtedy miesiąc od wzniesienia Świątnicy. Ustawiona została na środku obozowiska, a wokół niej, zgodnie z wyznaczonym porządkiem, pomieściły się poszczególne plemiona. Każde pod swoim sztandarem i godłem. Znalazły się na takich samych miejscach, jak synowie Jakuba stojąc przy jego łożu śmierci. Wedle takiego samego porządku synowie nieśli doczesne szczątki ojca do jaskini Machpela.

Spisano wszystkich poza lewitami. Z obliczeń...

4670

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]