Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 16/2007
Data wydania:
22.04.2007
Numer wydania:
16
Rok wydania:
2007
Obraz tygodnia
Na skróty (9-15 IV)
"Bóg gnostycki nie jest u Przybylskiego rekwizytem z dziejów religii - prostym zapożyczeniem obrazów Demiurga, pana i stwórcy »tego świata«, z dualistycznych…
Obraz tygodnia (9-15 IV)
Sejm odrzucił wszystkie pięć wariantów zmian w Konstytucji, zmierzających do wpisania do niej zapisów o ochronie życia od chwili poczęcia. Do większości trzech…
Kronika religijna (9-15 IV)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
Tylko przymus?
Anna Mateja
Takie pytanie dobrze byłoby postawić po odrzuceniu przez Sejm większości pomysłów ministra edukacji. Nie udało się do ustawy oświatowej wprowadzić jednego…
Jak to się robi w Ameryce
Michał Kuźmiński
Pracownicy Banku Światowego nie mieli za co lubić swojego szefa Paula Wolfowitza. Gdy z początkiem 2005 r. ogłoszono, że George W. Bush nominował go na prezesa…
Problem 2008 sięga po pałki
Anna Łabuszewska
W Moskwie siły porządkowe spałowały "Marsz niezgody" - demonstrację antyputinowskiej opozycji, która wyszła na ulice mimo braku zezwolenia władz miasta.…
Czytania
Świadkowie trudnej radości
Abp Józef Życiński
Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: "Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach?(…
Sokrates i św. Piotr
O. Wiesław Dawidowski
Sokratesowi, sądzonemu za rzekomą deprawację młodzieży ateńskiej, oskarżyciele zaproponowali uwolnienie od zarzutów pod warunkiem porzucenia filozofii.…
Kobieta z Samarii
Elżbieta Adamiak
Kobieta pochodząca z Samarii, główna postać czwartego rozdziału Ewangelii Janowej, pozostaje bezimienna - jak wiele kobiet biblijnych. Perykopa, której oś…
Kraj i świat
Kwaśniewski: powrót na odwrót
Andrzej Brzeziecki
Kryzys polityczny na Ukrainie może okazać się bardzo ważnym wydarzeniem przynajmniej dla jednego polityka: Aleksandra Kwaśniewskiego. Otrzymał on od Ukraińców…
Zwał na drodze dziejów
Tadeusz Sławek
rys. M. Owczarek
Monumentalna propaganda
Aleksander Rusiecki
Wojny kiedyś się kończą. "Wojny informacyjne, wojny o symbole trwają nadal. Czasem przez wiele dekad.
Populizm pokojem podszyty
Joachim Trenkner
Niemiecki "ruch pokojowy, który 25 lat temu wyprowadzał na ulice zachodnioniemieckich miast setki tysięcy ludzi, dziś nie jest wstanie poderwać mas.…
Wikingowie katastrofy się nie boją
Włodzimierz Anioł
Kurczą się norweskie i islandzkie lodowce. Topnieje biała czapa na Grenlandii i w Arktyce. Ocieplenie klimatu budzi powszechny niepokój. Ale w krajach…
Australia wyschnie
Wojciech Stępniewski
MICHAŁ OLSZEWSKI: - Groźba efektu cieplarnianego zaczyna straszyć nawet w krajach, które dotychczas nie przejmowały się ochroną środowiska. W ubiegłym tygodniu…
Przywilej dla Edków
Roman Graczyk
Immunitet to relikt czasów, gdy bycie w opozycji groziło śmiercią lub szykanami. A upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości, przed którego skutkami immunitet ma…
Dziewczyna z warkoczami
Andrzej Łukowski
Rozdrażnić Polskę kłamstwem, zohydzić woczach Europy, przyprawić gębę swarliwej zbrodniarki, która wytyka innym grzechy, choć sama ma nieczyste sumienie -…
Nasza święta rzecz
Michał Olszewski
fot. P. Ulatowski
Kto przegrał?
Józefa Hennelowa
Odrzucenie przez Sejm poprawek do Konstytucji nie zagraża tak naprawdę żadnym wartościom. Obecne zapisy wustawie zasadniczej są jednoznaczne: zapewniają…
Wiara
Chrystus dał nam Boga
Abp Grzegorz Ryś
W swoje osiemdziesiąte urodziny Papież podarował nam prezent. Nie powinno być odwrotnie? A może właśnie powinno być tak - zgodnie z logiką wielokrotnych…
Modlitwy złożone z milczenia
Maciej Müller
Dżinsy wrzynają się w ciało. Kiedy wreszcie rozlega się gong, niektórzy nie potrafią wstać z maty. Krew wraca do żył i dolną połowę ciała przenika ból nie do…
Jak się masz, Kościele, jak się masz
Kard. Philippe Barbarin
Z kard. Philippe'em Barbarinem, arcybiskupem Lyonu i tytularnym prymasem Galii, rozmawia Joanna Pietrzak-Thébault.
Nowość chrześcijaństwa
Artur Sporniak
Sobór Watykański II przypominał, że człowiek nie zrozumie siebie do końca bez Chrystusa. Dlatego nie jest dziwne, że Benedykt XVI przygotował rozprawę o osobie…
Papież ciemnego czasu
Maciej Müller
"Jeszcze jako watykański sekretarz stanu podpisał konkordat z reżimem nazistów. Nie protestował, kiedy do Watykanu docierały wiadomości o Holokauście.…
Szybkim krokiem
Jacek Kubiak
Spotkałem go tylko raz. W listopadzie 2001 r., w setną rocznicę urodzin kardynała Wyszyńskiego, w Instytucie Katolickim w Paryżu odbywało się kolokwium…
Kultura
Nic z tego nie będzie
Anita Piotrowska
"Klimaty Nuri Bilge Ceylana, jednego z największych indywidualistów współczesnego kina, opowiadają o naturze związku. Czym jest życie we dwoje? Czy tylko…
Ząb mnie boli
Tomasz Bielec
Współczesne wiersze mówią o samotności, ale niekoniecznie wynikającej z wykluczenia na skutek odmienności seksualnej; o Bogu, ale nie o Kościele; o sensie…
Czkawka
Joanna Orska
Czy powtarza się historia Wata? Od "Mopsożelaznego piecyka przechodzimy do "Czerwonego Sztandaru? Tyle że Wat we Lwowie żył w strachu. Kto…
Dehnelizacja
Piotr Śliwiński
Przyglądam się rosnącej fali jego książek i spadających nań zaszczytów. A zatem Jacek Dehnel w miejsce Sosnowskiego, Świetlickiego, ale także Wencla, Barana,…
Kurt Vonnegut wypadł z czasu
Jolanta Kozak
Był poetą-surrealistą, duchowym bratem Chagalla i Miró. Łączył mistrzowskie wyczucie absurdu i komizmu z czułością wobec człowieka.
Muzyka, która zwala z nóg nosorożca
Mikołaj Trzaska
Mikołaj Trzaska, „Kantry"
Łukasz Iwasiński
Legenda undergroundu
Patrycja Bukalska
Zmarł w wielkanocny poniedziałek, w wieku 77 lat. Odszedł człowiek, który bardziej niż do naszej globalnej i zmedializowanej rzeczywistości pasował do tego, co…
Tygodnik Czytelników
Oświadczenie
W tekście "Chcę współpracować" ("TP" nr 15/07) zamieściliśmy historię aresztowania Bolesława Piaseckiego opartą na dokumentacji archiwalnej oraz jego…
Ostatni strażnicy
Joachim Trenkner w artykule "Nadzieja umiera ostatnia" (dodatek historyczny "Europa i jej narody bez państw", "TP" nr 12/07) opisał obecny stan…
Powrót strachu
W miejscu, w którym pojawiła się Wielka Światłość, gęstniał mrok. Polska od 16 października 1978 r. przez kilkanaście lat odczuwała ulgę, pociechę i żyła…
Sprostowanie
W artykule Dariusza Jaworskiego "Pytania graniczne" ("TP" nr 11/07) pojawiła się, nie pierwszy raz na łamach "Tygodnika", nieprawdziwa…
Pomoc dla Kuby
Mój syn Kubuś ma 11 lat i cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Ma niedowład prawostronny, przeszedł dwie operacje ortopedyczne, po których konieczna była…
Dodatki w numerze TP 16/2007
Historia w Tygodniku (16/2007)
Autentyczność
Roman Graczyk
Kim jest człowiek, który 18 lat temu został pierwszym antykomunistycznym szefem rządu w krajach bloku wschodniego?.
Pomówmy o dylematach
Tadeusz Mazowiecki
fot. W. Druszcz / Reporter
Alfabet Mazowieckiego
Roman Graczyk
fot. W. Druszcz / Reporter
Premier: Mazowiecki niemalowany
Andrzej Paczkowski
12 września 1989 r.: rząd Tadeusza Mazowieckiego właśnie otrzymał wotum zaufania /fot. T. Wierzejski - Agencja Gazeta…
Konstytucja: cena kompromisu
Wiktor Osiatyński
Napiszę banał: obecnej konstytucji, obowiązującej od 1997 r., bez Tadeusza Mazowieckiego by nie było.
Bośnia: to nie ONZ
Dawid Warszawski
Wcześniej szanowałem go, ale nie bardzo wiedziałem, skąd brała się niewzruszona lojalność ludzi, z którymi pracował. Dopiero gdy zobaczyłem, że potrafi całymi…
Niemcy: w zgodzie z sumieniem
Richard von Weizsäcker
Zarówno Niemcy, jak i Polacy mają wiele do zawdzięczenia Tadeuszowi Mazowieckiemu, mianowicie wolność naszych narodów oraz panujący pomiędzy nimi pokój.
„Więź": zmysł Kościoła
Jan Turnau
Mazower - tak go nazywaliśmy w "Więzi. Nie był to koniecznie żart z zarzutów antysemickich wobec niego. W ogóle w tym bardzo poważnym periodyku…
Manifest listopadowy
1. Karierowicze do Zoo. Z łapówkarzami się nie rozmawia.
Historia w Tygodniku (16/2007) - 80 lat Tadeusza Mazowieckiego
Michał Okoński
,
Wojciech Pięciak
Pierwszy niekomunistyczny premier niepodległej Polski, współtwórca jej Konstytucji, a w czasach PRL jeden z filarów "Solidarności", redaktor naczelny…