Reklama

Ładowanie...

Wikingowie katastrofy się nie boją

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Kurczą się norweskie i islandzkie lodowce. Topnieje biała czapa na Grenlandii i w Arktyce. Ocieplenie klimatu budzi powszechny niepokój. Ale w krajach północnych otwiera też nieznane dotąd perspektywy.
Zima w Norwegii /fot. H. Oppitz
P

Ponieważ rosną ceny i popyt na nośniki energii, rysują się nowe możliwości eksploatacji bogatych złóż ropy i gazu na mało dotychczas dostępnych terenach - z dna Morza Barentsa, a w przyszłości także Oceanu Lodowatego (szacuje się, że znajduje się tam aż jedna czwarta nieodkrytych jeszcze globalnych zasobów tych cennych surowców). Czy czeka nas coś w rodzaju arktycznej gorączki złota?

Anthony Giddens, jeden z najwybitniejszych socjologów europejskich, twierdzi, że w XXI w. ludzkość będzie musiała stawić czoło dwóm kluczowym problemom - szokowi klimatycznemu i szokowi energetycznemu. Ich rozwiązanie wymaga społecznej mobilizacji, zmian technologicznych i zmian w stylu życia. Jeśli się z nimi nie uporamy, znaczna część ludzkości prawdopodobnie nie przetrwa.

Oba te zagadnienia na pewno interesują Norwegię. Temperatura na Ziemi rośnie ostatnio...

13994

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]