Reklama

Wikingowie katastrofy się nie boją

Wikingowie katastrofy się nie boją

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Kurczą się norweskie i islandzkie lodowce. Topnieje biała czapa na Grenlandii i w Arktyce. Ocieplenie klimatu budzi powszechny niepokój. Ale w krajach północnych otwiera też nieznane dotąd perspektywy.
Zima w Norwegii /fot. H. Oppitz
P

Ponieważ rosną ceny i popyt na nośniki energii, rysują się nowe możliwości eksploatacji bogatych złóż ropy i gazu na mało dotychczas dostępnych terenach - z dna Morza Barentsa, a w przyszłości także Oceanu Lodowatego (szacuje się, że znajduje się tam aż jedna czwarta nieodkrytych jeszcze globalnych zasobów tych cennych surowców). Czy czeka nas coś w rodzaju arktycznej gorączki złota?

Anthony Giddens, jeden z najwybitniejszych socjologów europejskich, twierdzi, że w XXI w. ludzkość będzie musiała stawić czoło dwóm kluczowym problemom - szokowi klimatycznemu i szokowi energetycznemu. Ich rozwiązanie wymaga społecznej mobilizacji, zmian technologicznych i zmian w stylu życia. Jeśli się z nimi nie uporamy, znaczna część ludzkości prawdopodobnie nie przetrwa.

Oba te zagadnienia na pewno interesują Norwegię. Temperatura na Ziemi rośnie ostatnio...

13994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]