Reklama

Czkawka

Czkawka

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Czy powtarza się historia Wata? Od "Mopsożelaznego piecyka przechodzimy do "Czerwonego Sztandaru? Tyle że Wat we Lwowie żył w strachu. Kto przestraszył Stokfiszewskiego?.
Z

Z ciekawością czekałam na polemikę Karola Maliszewskiego z manifestami Igora Stokfiszewskiego ("TP" nr 10 i 11), wiedząc, jakie było jego wzburzenie wobec próby "zha!artowienia" świadomości literackiej czytelników, o którą w tych tekstach pokusił się nasz lokalny Majakowski. Teraz czytam i z radością odkrywam, że Maliszewski użył argumentów, których ja też bym użyła: że marksistowska retoryka, nachalny postulat płaskiego mimetyzmu, że o zaangażowanej prozie, o której z pasją mówiono kilka lat temu, teraz nie słychać, że przykłady przystrzyga się do postulowanej tezy, że to wpuszczanie twórczości w kanał ideologiczny. A jednak coś nie gra: zarzuty zanadto są oczywiste, tezy Maliszewskiego dotyczące współczesnej poezji zaś grubo ciosane, tak jakby "czkawka po Lukacsu" zamieniła się w "czkawkę po Stokfiszewskim".

Polemika pomiędzy Stokfiszewskim i Maliszewskim...

5991

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]