Reklama

Ładowanie...

Sokrates i św. Piotr

17.04.2007
Czyta się kilka minut
Sokratesowi, sądzonemu za rzekomą deprawację młodzieży ateńskiej, oskarżyciele zaproponowali uwolnienie od zarzutów pod warunkiem porzucenia filozofii. Nauczyciel Platona nie skorzystał z prawa wątpliwej łaski. "Posłucham boga raczej aniżeli was i póki mi tchu starczy, póki sił, bezwarunkowo nie przestanę filozofować, i was pobudzać, i pokazywać drogę każdemu, kogo tylko spotkam - mówił w obliczu audytorium podburzonego przez żądnych jego śmierci intrygantów.
S

Swoje przywiązanie do Jezusa św. Piotr wypowiedział w trochę podobnym zdaniu. "Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi". W tych kilku słowach, niczym w relikwiarzu, zamknięte jest przesłanie o sumieniu.

Sprawa z sumieniem nie jest łatwa, a przecież dla ludzi ma znaczenie elementarne. Od sumienia zależy nasze życie, godność i spokojny sen, rozgoryczenie albo radość, lęk albo pokój, harmonia lub rozdarcie. Mechanizm to skomplikowany i na ogół rozumiany jako zmysł wartościowania i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Optymiści uważają sumienie za głos wspólny wszystkim ludziom. Doświadczenie i etyka uczą jednak, że sumienie to niestety także głos, w którym różnimy się między sobą w ocenie dobra i zła. Sumienie jawi się jako rzeczywistość krucha. Domagająca się pomocy w podejmowaniu wyborów. Wołająca o nieustanne kształtowanie. Nie chodzi bowiem jedynie o to...

3174

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]