Reklama

Chrystus dał nam Boga

Chrystus dał nam Boga

18.04.2007
Czyta się kilka minut
W swoje osiemdziesiąte urodziny Papież podarował nam prezent. Nie powinno być odwrotnie? A może właśnie powinno być tak - zgodnie z logiką wielokrotnych paradoksów, których pełna jest Ewangelia.
P

Prezentem jest książka. Niedokończona. Pierwszy tom, wydany od razu, zawierający refleksję najpilniejszą, zagadnienia naj­istotniejsze, z pominięciem i odłożeniem na później - nawet wbrew ładowi chronologicznemu - innych; i bez pewności ciągu dalszego ("ponieważ nie wiem, jak długo jeszcze będą mi dane czas i siły"...). Nie jest to dokument papieski. Nie jest - co Papież podkreśla we wstępie - "żadną miarą" (!) wypowiedź Nauczycielskiego Urzędu Kościoła. Nie jest to nawet papieska katecheza. I nie jest to "czysty" chrystologiczny traktat chrześcijańskiego uczonego, dziś Następcy Piotra. Jest to chyba przede wszystkim zapis wiary Josepha Ratzingera, który został papieżem. Owoc zdobytej wiedzy, ale także zapis modlitewnej medytacji. Może więc stać się pomocą tak w studiach teologicznych, jak i w przeżyciu rekolekcji (wystarczy np. przeczytać fragmenty rozdziału piątego,...

8294

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]