Reklama

Ładowanie...

Ząb mnie boli

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Współczesne wiersze mówią o samotności, ale niekoniecznie wynikającej z wykluczenia na skutek odmienności seksualnej; o Bogu, ale nie o Kościele; o sensie życia, ale nie w konfrontacji z reformami społecznymi.
rys. M. Owczarek
I

Igor Stokfiszewski pisze o współczesnej poezji jako o "źródle wiedzy o kulturze kształtowanej w ramach liberalnej reformy społecznej". W tekście padają sformułowania: "mechanizmy ekonomiczne", "polityczna transformacja", "projekt liberalny" czy "idea wolnorynkowa". Pominął jednak jeden z nurtów poezji, dla którego te określenia są absolutnie nieistotne, a świat, który opisują, takich tematów nie zauważa. Pokazują codzienność, lecz nie ma w niej miejsca na wolny rynek i politykę. Ich codzienność ma wymiar uniwersalny i równie dobrze może dziać się tu i teraz, jak i przed 1989 r., a może jeszcze dawniej. Mówią o samotności, ale niekoniecznie wynikającej z wykluczenia ze społeczeństwa na skutek odmienności seksualnej; o Bogu, ale nie o współczesnym Kościele; o sensie życia, ale nie w konfrontacji z reformami społecznymi.

Bohaterowie na przykład wierszy Marcina...

3584

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]