Reklama

Ząb mnie boli

Ząb mnie boli

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Współczesne wiersze mówią o samotności, ale niekoniecznie wynikającej z wykluczenia na skutek odmienności seksualnej; o Bogu, ale nie o Kościele; o sensie życia, ale nie w konfrontacji z reformami społecznymi.
rys. M. Owczarek
I

Igor Stokfiszewski pisze o współczesnej poezji jako o "źródle wiedzy o kulturze kształtowanej w ramach liberalnej reformy społecznej". W tekście padają sformułowania: "mechanizmy ekonomiczne", "polityczna transformacja", "projekt liberalny" czy "idea wolnorynkowa". Pominął jednak jeden z nurtów poezji, dla którego te określenia są absolutnie nieistotne, a świat, który opisują, takich tematów nie zauważa. Pokazują codzienność, lecz nie ma w niej miejsca na wolny rynek i politykę. Ich codzienność ma wymiar uniwersalny i równie dobrze może dziać się tu i teraz, jak i przed 1989 r., a może jeszcze dawniej. Mówią o samotności, ale niekoniecznie wynikającej z wykluczenia ze społeczeństwa na skutek odmienności seksualnej; o Bogu, ale nie o współczesnym Kościele; o sensie życia, ale nie w konfrontacji z reformami społecznymi.

Bohaterowie na przykład wierszy Marcina...

3584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]