Reklama

Ząb mnie boli

Ząb mnie boli

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Współczesne wiersze mówią o samotności, ale niekoniecznie wynikającej z wykluczenia na skutek odmienności seksualnej; o Bogu, ale nie o Kościele; o sensie życia, ale nie w konfrontacji z reformami społecznymi.
rys. M. Owczarek
I

Igor Stokfiszewski pisze o współczesnej poezji jako o "źródle wiedzy o kulturze kształtowanej w ramach liberalnej reformy społecznej". W tekście padają sformułowania: "mechanizmy ekonomiczne", "polityczna transformacja", "projekt liberalny" czy "idea wolnorynkowa". Pominął jednak jeden z nurtów poezji, dla którego te określenia są absolutnie nieistotne, a świat, który opisują, takich tematów nie zauważa. Pokazują codzienność, lecz nie ma w niej miejsca na wolny rynek i politykę. Ich codzienność ma wymiar uniwersalny i równie dobrze może dziać się tu i teraz, jak i przed 1989 r., a może jeszcze dawniej. Mówią o samotności, ale niekoniecznie wynikającej z wykluczenia ze społeczeństwa na skutek odmienności seksualnej; o Bogu, ale nie o współczesnym Kościele; o sensie życia, ale nie w konfrontacji z reformami społecznymi.

Bohaterowie na przykład wierszy Marcina...

3584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]