Reklama

Papież ciemnego czasu

Papież ciemnego czasu

16.04.2007
Czyta się kilka minut
"Jeszcze jako watykański sekretarz stanu podpisał konkordat z reżimem nazistów. Nie protestował, kiedy do Watykanu docierały wiadomości o Holokauście. Nawet kiedy Żydów wywożono do Auschwitz z samego Rzymu, nie zdobył się na interwencję. Taką neutralność zachował do końca wojny.
T

Ten napis, umieszczony pod zdjęciem papieża Piusa XII w Muzeum Holokaustu Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, stał się w ostatnich dniach przyczyną dyplomatycznego napięcia między Watykanem a Izraelem. Nuncjusz apostolski w Izraelu abp Antonio Franco zapowiedział, że nie przybędzie na uroczystości ku czci ofiar Zagłady 16 kwietnia (w obchodach Dnia Shoah tradycyjnie uczestniczy cały korpus dyplomatyczny akredytowany przy rządzie izraelskim).

W liście do kierownictwa Muzeum nuncjusz napisał, że szanuje męczenników Holokaustu, ale szanuje także pamięć Piusa XII. - Nie pójdę więcej do Yad Vashem, jeśli napis pod zdjęciem nie zostanie zmieniony - powiedział dziennikarzom. W wywiadzie dla brytyjskiego "Guardiana" dodał, że takie potraktowanie pamięci papieża czasów II wojny światowej uwłacza uczuciom nie tylko jego własnym, ale i katolików na całym świecie. W...

5071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]