Reklama

Ładowanie...

Papież ciemnego czasu

16.04.2007
Czyta się kilka minut
"Jeszcze jako watykański sekretarz stanu podpisał konkordat z reżimem nazistów. Nie protestował, kiedy do Watykanu docierały wiadomości o Holokauście. Nawet kiedy Żydów wywożono do Auschwitz z samego Rzymu, nie zdobył się na interwencję. Taką neutralność zachował do końca wojny.
T

Ten napis, umieszczony pod zdjęciem papieża Piusa XII w Muzeum Holokaustu Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, stał się w ostatnich dniach przyczyną dyplomatycznego napięcia między Watykanem a Izraelem. Nuncjusz apostolski w Izraelu abp Antonio Franco zapowiedział, że nie przybędzie na uroczystości ku czci ofiar Zagłady 16 kwietnia (w obchodach Dnia Shoah tradycyjnie uczestniczy cały korpus dyplomatyczny akredytowany przy rządzie izraelskim).

W liście do kierownictwa Muzeum nuncjusz napisał, że szanuje męczenników Holokaustu, ale szanuje także pamięć Piusa XII. - Nie pójdę więcej do Yad Vashem, jeśli napis pod zdjęciem nie zostanie zmieniony - powiedział dziennikarzom. W wywiadzie dla brytyjskiego "Guardiana" dodał, że takie potraktowanie pamięci papieża czasów II wojny światowej uwłacza uczuciom nie tylko jego własnym, ale i katolików na całym świecie. W...

5071

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]