Reklama

Ładowanie...

Modlitwy złożone z milczenia

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Dżinsy wrzynają się w ciało. Kiedy wreszcie rozlega się gong, niektórzy nie potrafią wstać z maty. Krew wraca do żył i dolną połowę ciała przenika ból nie do wytrzymania. Stopy wygięte w nienaturalnej pozycji przestają pracować. Wszystko to pięć do sześciu razy dziennie przez trzy dni. Początek poszukiwania Boga na ziemi.
Sesja w Ośrodku Medytacji i Dialogu Międzyreligijngo w Lubiniu, listopad 2003 r.
K

Kiedy w 313 r. cesarz Konstantyn Wielki nawrócił się na łożu śmierci, wydał słynny edykt. Wyznawanie Chrystusa stało się legalne. Skończyła się era męczenników, katakumby opustoszały. Chrzest był w dobrym guście, błyskawicznie przybywało wyznawców.

Radykalni chrześcijanie uciekali od cywilizacji. Zostali pierwszymi mnichami - Ojcami Pustyni. Porzucali ludzi i świat, bo jedyną ich troską było zbawienie. W lepiankach z kamieni i błota, w starych grobowcach lub jaskiniach modlili się, oddychając imieniem Boga.

Wdech: "Panie Jezu Chryste, Synu Boży".

Wydech: "Zmiłuj się nade mną, grzesznikiem".

Wdech: "Panie Jezu Chryste, Synu Boży".

Wydech: "Zmiłuj się nade mną, grzesznikiem".

Dwa zdania przez 25 minut medytacji. To Modlitwa Jezusowa. Dzisiaj można się jej uczyć u lubińskich...

22106

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]