Reklama

Dehnelizacja

Dehnelizacja

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Przyglądam się rosnącej fali jego książek i spadających nań zaszczytów. A zatem Jacek Dehnel w miejsce Sosnowskiego, Świetlickiego, ale także Wencla, Barana, Koehlera, Pióry, Podsiadły?.
Jacek Dehnel
W

W pierwszym wydaniu "Tekstyliów" redaktorzy, dążąc do określenia pokoleniowej tożsamości, wskazują na jej nieokreśloność jako cechę najbardziej charakterystyczną i odróżniającą ówczesnych dwudziestoparolatków od poprzedników. A zatem twórca urodzony w latach 70., nie będąc kimś zdefiniowanym przez czynniki zewnętrzne, historyczne czy społeczne, mógłby zdefiniować się dowolnie, okazać się każdym, upodobnić się do wszystkich - lub od wszystkich odciąć. Jednak w praktyce większość "tekstylnych" autorów niezbyt daleko odeszła od braci "brulionowych", powielając lub małpując ich problemy i poetyki.

W pierwszym wydaniu "Tekstyliów" nie znajdziemy Jacka Dehnela, dużo za to znajdziemy tam omówień i przywołań Andrzeja Sosnowskiego - jako patrona najbardziej ofensywnej części młodszych poetów, a także Świetlickiego, który był już wtedy mistrzem (aż nadto) oczywistym....

9512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]