Reklama

Ładowanie...

Dehnelizacja

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Przyglądam się rosnącej fali jego książek i spadających nań zaszczytów. A zatem Jacek Dehnel w miejsce Sosnowskiego, Świetlickiego, ale także Wencla, Barana, Koehlera, Pióry, Podsiadły?.
Jacek Dehnel
W

W pierwszym wydaniu "Tekstyliów" redaktorzy, dążąc do określenia pokoleniowej tożsamości, wskazują na jej nieokreśloność jako cechę najbardziej charakterystyczną i odróżniającą ówczesnych dwudziestoparolatków od poprzedników. A zatem twórca urodzony w latach 70., nie będąc kimś zdefiniowanym przez czynniki zewnętrzne, historyczne czy społeczne, mógłby zdefiniować się dowolnie, okazać się każdym, upodobnić się do wszystkich - lub od wszystkich odciąć. Jednak w praktyce większość "tekstylnych" autorów niezbyt daleko odeszła od braci "brulionowych", powielając lub małpując ich problemy i poetyki.

W pierwszym wydaniu "Tekstyliów" nie znajdziemy Jacka Dehnela, dużo za to znajdziemy tam omówień i przywołań Andrzeja Sosnowskiego - jako patrona najbardziej ofensywnej części młodszych poetów, a także Świetlickiego, który był już wtedy mistrzem (aż nadto) oczywistym....

9512

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]