Reklama

Nic z tego nie będzie

Nic z tego nie będzie

18.04.2007
Czyta się kilka minut
"Klimaty Nuri Bilge Ceylana, jednego z największych indywidualistów współczesnego kina, opowiadają o naturze związku. Czym jest życie we dwoje? Czy tylko sekwencją ulotnych chwil, lepszych czy gorszych międzyludzkich "klimatów?.
Nuri Bilge Ceylan (Bahar) i Ebru Ceylan (Isa)
R

Romantyczni "poeci ruin" w opisach malowniczych gruzowisk wyrażali stany swojej potrzaskanej duszy. W początkowych scenach tureckiego filmu "Klimaty" bohaterowie kontemplują antyczne ruiny świątyni w Kaş, by w finale przenieść się na drugi kraniec Turcji, gdzie u stóp góry Ararat wznosi się majestatyczna twierdza otomańska Ishak Pasha. Oba miejsca pozbawione życia, wydrążone niczym skorupy, znaczą etapy związku Isy i Bahar. Najpierw w śródziemnomorskiej scenerii Kaş, na pustych plażach, w ziejących nudą pokojach hotelowych, zapada decyzja o rozstaniu. Jego decyzja. To Isa, sporo starszy od Bahar, z wyraźnymi pretensjami do swojej męskości, rozdaje w tym związku wszystkie karty: protekcjonalny, kapryśny, to znów cynicznie manipulatorski. Finałowa panorama XVIII-wiecznej fortecy ostatecznie przypieczętuje śmierć miłości. "Pozostał tylko kurz i popiół" - powie bohater, cytując...

7876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]