Kronika religijna (9-15 IV)

STOLICA APOSTOLSKA
  • To kobiety jako pierwsze dowiedziały się o zmartwychwstaniu i powiadomiły o tym Apostołów - podkreślił Benedykt XVI w drugi dzień świąt wielkanocnych (9 kwietnia). "Dzisiaj nam także, podobnie jak niewiastom, które pozostały u boku Jezusa podczas Męki, Zmartwychwstały powtarza, byśmy nie lękali się być zwiastunami orędzia Jego zmartwychwstania" - powiedział Papież na spotkaniu z wiernymi w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie spędził kilka dni w oktawie wielkanocnej.
  • "Chrześcijanie są wezwani do dawania świadectwa o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, nie mogą bowiem zachować dla siebie tej wielkiej nowiny, ale muszą ją nieść całemu światu" - mówił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej (11 kwietnia) na Placu św. Piotra, gdzie przybył śmigłowcem z Castel Gandolfo.
  • W watykańskiej Auli Synodalnej odbyła się prezentacja nowej książki Papieża (13 kwietnia). "Książka o Jezusie, której część pierwszą chcę teraz oddać w ręce czytelników, jest owocem mojej długiej wewnętrznej drogi" - pisze Benedykt XVI we wstępie do "Jezusa z Nazaretu", na którego okładce widnieje zarówno imię papieskie, jak i imię i nazwisko Josepha Ratzingera. Pierwsze egzemplarze w niemieckim oryginale oraz przekładach na polski i włoski otrzymali dziennikarze akredytowani przy watykańskim biurze prasowym; w tym numerze "TP" piszą o niej ks. Grzegorz Ryś i Artur Sporniak.
  • Benedykt XVI wskazał na braki w teorii Karola Darwina. "Teoria ewolucji jest niesprawdzalna empirycznie, gdyż nie można przebadać w laboratorium 10 tys. pokoleń" - napisał Papież w książce "Stworzenie i ewolucja", dostępnej w Niemczech i zawierającej materiały z dwudniowej poświęconej temu tematowi konferencji kręgu uczniów Josepha Ratzingera, jaka odbyła się we wrześniu 2006 r. w Castel Gandolfo.
  • W spotkaniach z Benedyktem XVI w Watykanie w drugim roku jego pontyfikatu wzięło udział 3 368 200 osób - poinformowała Prefektura Domu Papieskiego. W pierwszym roku po wyborze na audiencje i nabożeństwa pod przewodnictwem Papieża przybyło 4 078 600 pielgrzymów.
  • W Watykanie gościła szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga (12 kwietnia). Polska w większym stopniu niż dotychczas konsultować się będzie ze Stolicą Apostolską, zwłaszcza w sprawach dotyczących Unii Europejskiej - poinformowała pani minister po spotkaniu z kardynałem sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej Tarcisio Bertone.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Wielkanocne orędzie honorowego zwierzchnika światowego prawosławia: społeczeństwa dobrobytu lekceważą pytanie o śmierć i żyją "jak gdyby ona nie istniała, a zmartwychwstanie było bez znaczenia" - zdiagnozował Bartłomiej I. "Strach przed śmiercią niszczy spokój naszego umysłu, napełnia duszę irracjonalnym niepokojem i często prowadzi do samobójstwa, ponieważ nieustępliwa niepewność staje się nie do zniesienia. Zmartwychwstanie Chrystusa położyło kres tej niepewności. Śmierć już dłużej nie jest władcą życia; nie jest nieuniknionym końcem naszej egzystencji" - przypomniał patriarcha Konstantynopola.
  • Nie można odmówić Komunii rozwiedzionym w powtórnych związkach, gdy sumienie mówi im, że nie są winni rozpadu pierwszego małżeństwa - stwierdził kard. Godfried Danneels w rozmowie z flamandzkim radiem VRT. Prymas Belgii argumentował, że nie można grzeszyć przeciw własnemu sumieniu. Tymczasem opublikowana niedawno papieska adhortacja "Sacramentum caritatis" potwierdza praktykę niedopuszczania do sakramentów katolików rozwiedzionych, którzy weszli w nowe małżeństwa cywilne.
  • Przywrócenie Mszy trydenckiej doprowadzi do "trwałego przerwania dialogu katolicko-żydowskiego" - czytamy w opublikowanym na Wielkanoc oświadczeniu Grupy Dyskusyjnej "Żydzi i Chrześcijanie" Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich. Sygnatariusze, 16 katolików i 14 Żydów, przypomnieli, że trydencka liturgia Wielkiego Piątku zawiera modlitwę wiernych o "nawrócenie Żydów", a także piętnuje ich "zaślepienie" oraz trwanie "w ciemności". Te stwierdzenia stoją w sprzeczności z nauczaniem Soboru Watykańskiego II. Autorzy oświadczenia podkreślili też, że przedsoborowy Mszał wiąże się ze starym lekcjonarzem, który dewaluuje - w duchu potępionego przez Kościół, heretyckiego marcjonizmu - Pierwszy Testament.
  • Bp Erwin Kräutler z Xingu w Brazylii musi przeprowadzać wizytacje pod ochroną policji. To jeden z trzech tamtejszych biskupów, którzy znaleźli się na tzw. liście śmierci. Lista obejmuje osoby, którym grożono śmiercią za ich działalność na rzecz ubogich oraz ochrony środowiska w Amazonii. W stanie Mato Grosso zakonnica Leonora Brunetto, również z tzw. listy śmierci, zrezygnowała z ochrony. Oświadczyła, że przyjęłaby wsparcie policji, gdyby podobne zagwarantowano liderom ruchu chłopów bez ziemi. Także ks. Amaro de Souza z Anapu odmówił ochrony: "Musiałbym opłacać koszta transportu, zakwaterowania i wyżywienia eskorty. Na to mnie nie stać". Na razie jego domu strzegą trzy psy.
  • Włoscy komuniści stanęli w obronie zakonnic klauzurowych: na peryferiach Werony, gdzie stoi klasztor, władze zamierzają wybudować bloki, a te, zdaniem zakonnic, zagrożą ich prywatności. Fiorenzo Fasoli, kandydat neokomunistów na burmistrza w majowych wyborach, zaapelował do włodarzy miasta o zmianę planów: "Siostry klauzurowe są dalekie od mego światopoglądu, uważam jednak, że mają prawo kontynuować życie, które wybrały" - wyjaśnił.

I W POLSCE

  • Bezwzględna arytmetyka parlamentarna wzięła górę nad elementarnym prawem każdego człowieka do życia - tak prezydium Episkopatu skomentowało piątkowe głosowania w Sejmie. Nie przeszły żadne konstytucyjne poprawki dotyczące ochrony życia poczętego: ani zgłoszone przez Ligę Polskich Rodzin, ani prezydenckie. Żeby uchwalić nowelę rekomendowaną przez sejmową komisję nadzwyczajną, wskazującą na niezbywalną godność człowieka od chwili poczęcia (art. 30), zabrakło 27 głosów. W komunikacie prezydium Episkopatu czytamy: "Wyrażamy wdzięczność i uznanie tym Posłankom i Posłom, którzy w dzisiejszym głosowaniu opowiedzieli się za zapisami, które miały zapewnić lepszą ochroną ludzkiego życia. Kościół w Polsce będzie nadal wspierał działania wszystkich ludzi dobrej woli troszczących się o los osób najbardziej bezbronnych. Niech negatywny wynik dzisiejszego głosowania w Sejmie nie osłabia dążeń do osiągnięcia zgody w polskim parlamencie w kwestii tak fundamentalnej dla przyszłości Narodu, jaką jest nienaruszalność ludzkiego życia".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2007