Reklama

Legenda undergroundu

Legenda undergroundu

17.04.2007
Czyta się kilka minut
Zmarł w wielkanocny poniedziałek, w wieku 77 lat. Odszedł człowiek, który bardziej niż do naszej globalnej i zmedializowanej rzeczywistości pasował do tego, co kiedyś nazywano bohemą, a on sam określał mianem undergroundu: sfery, w której naczelną zasadą jest wierność własnej wizji świata, a życie traktuje się jako nieustanny akt twórczy.
"

"Na Nerudovce jest dom numer 51. Był to dom czysty i przytulny. Od czasu, kiedy się tam wprowadził Bondy, obywatele nie nazywają go inaczej jak Dom Grozy i nikt obcy nie odważa się do niego wejść, z wyjątkiem pana Lopatki i Lopatkowych córek. Ale kiedyś w nocy ugryzie ich tam straszy­dło". To jedno z ponad 20 miniopowiadań, napisanych przez Bondy'ego na zamówienie panien Lopatkówien. W zbiorze "Straszliwe opowieści 1975-1986" ("Příšerné příběhy 1975-1986") roi się od dziwnych postaci, jak pożeracz psów albo ubek, który łapał zakazane słowa pod sufitem gospody (bo słowa są lżejsze od powietrza).

Rzeczywistość miesza się tu z fantazją w przekonujący sposób. Bondy naprawdę mieszkał na ulicy Nerudovej w Pradze i naprawdę chodził na piwo z panem Lopatką. Córki pana Lopatki też są autentyczne i naprawdę domagały się od Bondy'ego bajek ("i pisał je, pisał, aż...

5948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]