Reklama

Ładowanie...

Kwaśniewski: powrót na odwrót

18.04.2007
Czyta się kilka minut
Kryzys polityczny na Ukrainie może okazać się bardzo ważnym wydarzeniem przynajmniej dla jednego polityka: Aleksandra Kwaśniewskiego. Otrzymał on od Ukraińców szansę przypomnieć się z najlepszej strony - międzynarodowego polityka i zdolnego negocjatora.
rys. M. Owczarek
I

I to wszystko w kilka tygodni po tym, jak jego powrót do polityki okrzyknięto falstartem - z powodu ujawnionych, przypadkiem czy nie, w tym samym czasie taśm Gudzowatego, na których Józef Oleksy skompromitował polską lewicę. Niezależnie więc od tego, czym zakończy się konflikt nad Dnieprem, sama wyprawa Kwaśniewskiego do Kijowa zajmowała uwagę dziennikarzy i pozwalała mu zbijać polityczny kapitał.

Z jednej strony więc Kwaśniewski ma powód do radości, z drugiej może to być początek problemu, z którym borykał się Lech Wałęsa, gdy przestał być prezydentem. Dużo łatwiej być "towarem eksportowym", niż odgrywać znaczącą rolę na krajowej scenie politycznej. Przyjemnie jest wykładać na amerykańskich uczelniach, tak jak przyjemnie było iść z flagą podczas rozpoczęcia igrzysk olimpijskich. Wałęsie, który niemal w tym samym wieku, co Kwaśniewski, opuścił Pałac...

13309

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]