Reklama

Przywilej dla Edków

Przywilej dla Edków

17.04.2007
Czyta się kilka minut
Immunitet to relikt czasów, gdy bycie w opozycji groziło śmiercią lub szykanami. A upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości, przed którego skutkami immunitet ma dziś jakoby chronić, to nie wynalazek PiS.
rys. A. Pieniek
J

Już blisko 10 lat temu grupa posłów na Sejm III kadencji, należących do nieco zapomnianego dziś AWS, złożyła dwa projekty legislacyjne radykalnie ograniczające zakres immunitetu parlamentarnego. Wcześniej o sprawdzenie immunitetu parlamentarnego do minimum walczyła w łonie Komisji Konstytucyjnej Unia Wolności. Kilka lat później Platforma Obywatelska w swoim programie wyborczym z 2005 r. ogłosiła podobne zamiary. Platforma wybory przegrała, do władzy doszedł PiS w koalicji z LPR i Samoobroną. Platforma zaś, będąc w opozycji, radykalnie zmieniła zdanie na temat przydatności rozległego immunitetu.

Donald Tusk, komentując nowe stanowisko swojej partii, powiedział: - Sam się nie spodziewałem jako zwolennik ograniczenia immunitetu i pełnej odpowiedzialności prawnej parlamentarzystów, że praktyka w wydaniu PiS tak szybko zniechęci mnie do moich radykalnych pomysłów...

9458

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]