Reklama

Australia wyschnie

Australia wyschnie

18.04.2007
Czyta się kilka minut
MICHAŁ OLSZEWSKI: - Groźba efektu cieplarnianego zaczyna straszyć nawet w krajach, które dotychczas nie przejmowały się ochroną środowiska. W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Sydney zgasili światła na całą godzinę, żeby pokazać swoją gotowość do oszczędzania. Budzi się świadomość?
W

WOJCIECH STĘPNIEWSKI: - Na razie nie ma co przesadzać. Owszem, to było działanie spektakularne i efektowne, wywołało duże zainteresowanie i pewnie przyniesie efekt edukacyjny. Nie tak dawno rząd australijski zdecydował też o stopniowym wycofywaniu z obiegu tradycyjnych żarówek: mieszkańcy kraju będą musieli używać energooszczędnych zamienników. To cieszy, ale wolałbym, żeby Australia podpisała protokół z Kioto. Byłoby z tego więcej pożytku.

- Zaczęli działać, bo martwią się o wyspy Oceanii, które znikną pod wodą?

Nie tylko. Owszem, wyspy są ważne. W tej chwili władze Nowej Zelandii zastanawiają się, co zrobić z mieszkańcami Tuvalu, które na pewno zniknie pod wodą.

- Na pewno?

Na pewno, bo niektórych zmian nie da się już zatrzymać. Mieszkańcy Tuvalu muszą przenieść się na Nową Zelandię. Na naszych oczach powstaje...

4098

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]