Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 07/2007
Data wydania:
18.02.2007
Numer wydania:
07
Rok wydania:
2007
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia (5-11 II)
Niespodziewane dymisje w rządzie: Radosław Sikorski przestał być ministrem obrony narodowej, a Ludwik Dorn - ministrem spraw wewnętrznych i administracji.…
Na skróty (5-11 II)
Kronika religijna (5-11 II)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
Świat według Putina
Wojciech Pięciak
Amerykanie to współczesne wcielenie zła: nie tylko chcą całemu światu narzucać własne wyobrażenia, nie tylko łamią prawa człowieka i to zarówno w polityce…
W co gra Tymoszenko
Andrzej Brzeziecki
Informacja o kolejnym zjednoczeniu pomarańczowych wywołuje uśmiech. Podpisane w ubiegłym tygodniu w Kijowie porozumienie Bloku Julii Tymoszenko z Naszą Ukrainą…
Czytania
Etyka Jezusa
O. Wiesław Dawidowski
Przejąłem się fragmentem Ewangelii mówiącym o miłości nieprzyjaciół. Przejąłem się do tego stopnia, że niełatwo mi było pisać. "Pożarłem więc kilka…
Kraj i świat
Tony Blair przechodzi do historii
Teresa Stylińska
Jeszcze walczy, jeszcze broni się ostatkiem sił. Ale mało kto wierzy, że przetrwa obecny, nie pierwszy zresztą kryzys polityczny. Jego los zdaje się…
Zielony konserwatyzm
Tomasz Żuradzki
Brytyjscy konserwatyści odchodzą od liberalizmu gospodarczego w stylu Thatcher, stawiają na ekologię i jakość życia. David Cameron, ich nowy przywódca, wywraca…
Dzieci podtrzymują świat
Patrycja Bukalska
W czwartek, 15 lutego, Irena Sendler kończy 97 lat. Ma białe jak śnieg włosy i uśmiech ten sam, co dawniej. Babcia Michała Głowińskiego - jednego z 2500 dzieci…
Rewolucja antymoralna
Michał Głowiński
rys. A. Pieniek
Wszyscy się pogubili
Katarzyna Kolenda-Zaleska
Jarosław Kaczyński złamał rękę i zamienił garnitur na sweter. Niech nikogo jednak nie zmyli zdeterminowany przez okoliczności dobrotliwy, wręcz sielsko domowy…
Zasada win-win po polsku
Jarosław Gowin
PIOTR MUCHARSKI: - Czy rekonstrukcja rządu, której dokonał właśnie Jarosław Kaczyński, była dla Pana rutynowym manewrem politycznym, czy nową jakością w…
Wiara
Donosy za pomarańcze
Michał Olszewski
W tym tygodniu do księgarń trafi pierwszy tom zawierający prace naukowców z PAT i IPN. Badali oni wpływ Służby Bezpieczeństwa na działalność krakowskiego…
Kapłan i Narcyz
O. Wiesław Dawidowski
Nie każdy dobry matematyk musi być dobrym pedagogiem. Lepiej, gdy odejdzie ze szkoły, niż miałby źle uczyć młodych ludzi. Ta sama zasada powinna dotyczyć…
Owoce dawnych win
Halina Bortnowska
Dawniej w roku kościelnym wyróżniany był specjalny okres zwany "przedpościem. Myślę, że w tym roku bardzo takiego czasu potrzebujemy. Można powiedzieć:…
Wołanie o wybór
Józef Baniak
To, że ponad połowa polskich kapłanów chciałaby mieć rodziny, nie oznacza, że żądają oni zniesienia celibatu.
Świadectwo wiary mocnych
Abp Józef Życiński
Prawie 15-letni okres traktowania kolejnego z pracowników naukowych KUL jako tajnego współpracownika stanowi jeszcze jedną esbecką fikcję.
Podglądanie św. Dominika
Maciej Müller
W kościółku sióstr dominikanek na Gródku w czwartkowy wieczór zajęty był każdy kawałek miejsca. Przeważali ludzie w sile wieku i studenci. Chcą się dowiedzieć…
Plebejska, rządowa, publiczna...
Jarosław J. Szczepański
Widzowie nie lubią telewizji narzucającej im sądy. A że w każdym mieszkaniu jest najlepsze narzędzie oceny - pilot, trudno się dziwić coraz gorszym wynikom…
Chłopcy w sutannach
Tomasz Terlikowski
Większość polskich seminariów kładzie nacisk nie tyle na realizację męskości duchownych na innych niż erotyczne polach, ile na jej ograniczanie i uciskanie.
Kultura
Ej! ty na szybkim koniu
Marek Bieńczyk
Indianinem zostawało się dosyć szybko, w wieku ośmiu-dziewięciu lat, gdy Koziołek Matołek przestał wyrażać całość naszego jestestwa. Maciek nie został, wolał…
Staś od kiełbasy
Łukasz Maciejewski
Ogląda się ten film z przygnębieniem. W dłużącym się ponad miarę obrazie zostało poupychane to, o czym już dawno wiedzieliśmy, czytaliśmy, słyszeliśmy. Tym…
Sundance a sprawa polska
Michał Oleszczyk
Jeff Daniels i Laura Linney w "Walce żywiołów" Noah Baumbacha
"Więcej myślę – niż maluję"
Bogusław Deptuła
Na środę byliśmy umówieni. Teresa szykowała wystawę. Chciała pokazać ostatnie obrazy, pogadać o nich. Dawno się nie widzieliśmy. W środę rano zadzwonił telefon…
Lata tłuste
Piotr Kosiewski
W styczniu br. rząd ogłosił, że aż 1,1 miliarda euro z funduszy strukturalnych przyznanych nam na lata 2007-2013 przez Unię Europejską zostanie przeznaczone na…
Słuchajcie, a znajdziecie
Bogdan Chmura
W Polsce istnieje ok. 60 festiwali jazzowych i ogromna ilość klubów. Równocześnie w niedawnych badaniach aż 70 proc. respondentów deklarowało, że... jazzu…
Pamiętniczek zza grobu
Michał Paweł Markowski
Przepraszam, wiem, że się już pożegnałem, ale jeszcze tylko jedno słówko, malutkie. Wpadam mianowicie w piątek na znajomego, a ten robi niemal znak krzyża,…
Mit i portret
Felietony
Na marginesach
Józefa Hennelowa
O Europie wciąż jeszcze pisze się i mówi tak, jakby to był twór poza nami. My mamy wobec niego zadania albo bywamy wzywani do takich czy innych zachowań - ale…
Egoizm
Marcin Król
Nieco egoizmu zawsze się nam przyda. Trzeba więc w miarę jasno odróżniać między egoizmem, jako roztropnym dbaniem o swoje dobro, a egoizmem jako skierowaniem (…
Tygodnik Czytelników
O Kubie w Rzeszowie
poznałem w 1973 r., kiedy jako świeżo upieczony student trafiłem na spotkanie w klubie studenckim w Rzeszowie. Ponieważ przyszło na nie tylko pięć osób,…
Kłopoty z Trójką
Już tytuł artykułu Konrada Piskały ( "TP" nr 2/07) sugeruje powrót programu III PR pod nowym kierownictwem do starej Trójki. Nie wiadomo jednak do…
Samobójstwo miasta
Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Jarosława Jot-Drużyckiego "Samobójstwo miasta" ( "TP" nr 2/07). Pochodzę z Marklowic Górnych (ok. 3 km od…
Historia „Bez Dekretu"
W ramce sygnowanej inicjałami WP, towarzyszącej rozmowie "Agenci daremnego wpływu" o książce Romana Graczyka ("TP" nr 2/07), przeczytałam, że autor…
Od brata odchodzącego
Komentarz ks. Adama Bonieckiego "Do braci odchodzących" ("TP" nr 5/07), dotyczący między innymi mojego odejścia z zakonu dominikanów, wydaje mi się…
Dodatki w numerze TP 07/2007
Historia w Tygodniku (07/2007)
85 LAT
Tomasz Ponikło
19 lutego 1922 - w Warszawie przychodzi na świat Władysław, syn Beaty (ze Zbiegniewskich) i Władysława Bartoszewskich.
Pięćdziesiąt lat
Jakub Gałęziowski
O tym, że Bartoszewski przez lata pracował w "Tygodniku i dla "Tygodnika, niewielu dziś pamięta. Tymczasem w tym roku mija 50 lat od chwili, gdy…
Więzień
Janusz Krasiński
Poznałem go w 1947 roku, tuż przed Gwiazdką. Właśnie gotowaliśmy się spędzić uroczyście święta w celi 46, w tzw. ogólniaku, w więzieniu na Mokotowie.
Chrześcijanin
Kard. Karl Lehmann
"Każdy z nas zbiera w życiu inne doświadczenia, zależy to od wielu czynników. Ja zdecydowałem się iść drogą, która komuś może wydać się niezwyczajna. Ale…
Świadek, uczestnik, historyk
Andrzej Krzysztof Kunert
O Władysławie Bartoszewskim napisano już niemal wszystko. Aby nie wpaść w patos i nie powtarzać się, powiem językiem przełomu wieków: jest to życiorys…
Dyplomata
Stefan Meller
Kiedy mnie poproszono, abym napisał kilka słów o Władysławie Bartoszewskim jako dyplomacie - i pochopnie wyraziłem, ucieszony, zgodę - tuż po odłożeniu…
Autor
Nina Kozłowska
Choćby tylko pobieżna próba przedstawienia Władysława Bartoszewskiego jako autora byłaby przedsięwzięciem karkołomnym. Stojąc więc nieco bezradnie przed…
Fenomen witalności
Andrzej Szczeklik
Nie jestem jego lekarzem. Zaliczam się tylko do tych, co go podziwiają. Nie mogę więc nic powiedzieć o tajnikach budowy jego ciała (ani duszy), które mogłyby…
Obaj jesteśmy z Warszawy
Israel Gutman
Często zastanawiałem się, co wpłynęło na trwającą od lat przyjaźń między mną i Władysławem Bartoszewskim?.
Z Warszawy do Wrocławia
Jakub Gałęziowski
5 czerwca 2006 roku we Wrocławiu oficjalnie otwarto Gabinet Władysława i Zofii Bartoszewskich przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Tej właśnie instytucji…
Biblioteka Bartoszewskiego
Marek Zając
Pierwsza książka Bartoszewskiego ukazała się... bez jego wiedzy i zgody: w 1959 roku reżimowy Związek Bojowników o Wolność i Demokrację przedrukował jego…
Bartoszewski - mapa biograficzna
Marek Zając
Legenda - trudno opracować legendę objaśniającą biograficzną mapę człowieka, który sam uchodzi za legendę. Mimo wszystko postanowiliśmy przedstawić graficznie…
Jak nie zostać emerytem
Historia w Tygodniku - 85 lat Władysława Bartoszewskiego (7/2007)
Ks. Adam Boniecki
,
Wojciech Pięciak
,
Marek Zając
Władysław Bartoszewski mógłby być członkiem kilkudziesięciu różnych związków weteranów i represjonowanych. Nie należy do żadnego, bo, jak mówi, nie ma czasu.…