Reklama

Donosy za pomarańcze

Donosy za pomarańcze

13.02.2007
Czyta się kilka minut
W tym tygodniu do księgarń trafi pierwszy tom zawierający prace naukowców z PAT i IPN. Badali oni wpływ Służby Bezpieczeństwa na działalność krakowskiego Kościoła.
O

Oczekiwana nie tylko przez historyków książka miała się ukazać już w 2006 r. Terminu nie dotrzymano, bo zespół pracuje z dużym trudem - 13 naukowców ma przed sobą setki metrów bieżących akt. Teraz nieoficjalnie mówi się, że data publikacji została wybrana nieprzypadkowo - krakowska Kuria uprzedza w ten sposób przygotowywaną w "Znaku" pracę ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Materia, wśród której przyjdzie się poruszać czytelnikom, jest bardzo delikatna, mimo że książka rozwiewa aurę wątpliwości i spekulacji, od kilku lat unoszącą się wokół kilkunastu krakowskich księży. Obszerna praca to coś w rodzaju pierwszej części rachunku sumienia, w wielu punktach bezwzględnego. Rachunku rzetelnego, bo znalazło się w nim miejsce zarówno na pokazanie postaw podłych, jak i heroicznych.

Trudno o wątpliwości w przypadku wsławionego obroną nowohuckiego...

4041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]