Kronika religijna (5-11 II)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Kara śmierci jest "nie tylko zamachem na życie, lecz również obrazą ludzkiej godności" - stwierdził Benedykt XVI w przesłaniu na III Światowy Kongres Przeciw Karze Śmierci. Celem spotkania, zorganizowanego w Paryżu przez Wspólnotę św. Idziego, było doprowadzenie do ogłoszenia światowego moratorium na wykonywanie egzekucji. W liście Papież przypomniał o obowiązującym chrześcijan "nakazie poszanowania życia ludzkiego". Podkreślił, że współczesne państwo dysponuje skuteczniejszymi niż kara główna środkami zwalczania zbrodni, które dają sprawcy szansę odkupienia win.
  • Rodzina oparta na małżeństwie stanowi naturalne środowisko narodzin i wychowania dzieci, a tym samym zapewnia przyszłość ludzkości - powiedział Papież podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (4 lutego). Benedykt XVI odniósł się do obchodzonego we Włoszech Tygodnia Życia i Rodziny. Przypomniał, że "życia, które jest dziełem Bożym, nie wolno odmówić nikomu, nawet najmniejszemu i bezbronnemu nienarodzonemu, tym bardziej, gdy dotknięty jest poważnym kalectwem".
  • Środowa audiencja generalna: katechezę Benedykt XVI poświęcił małżonkom Akwili i Pryscylli, współpracownikom św. Pawła. Ich dom w Koryncie, gdzie zbierali się chrześcijanie, był "pierwszym Kościołem". Papież podkreślił, że również dzięki wierze i misyjnemu zaangażowaniu świeckich, rodzin i małżonków "chrześcijaństwo dotarło do naszego pokolenia".
  • "Choroba staje się nieuchronnie czasem próby i wymaga trzeźwego spojrzenia na swoją osobistą sytuację" - napisał Benedykt XVI w orędziu na XV Światowy Dzień Chorego. W tym roku centralne obchody odbyły się 11 lutego w Seulu. Papież zachęcił chorych, aby rozważali cierpienia Ukrzyżowanego i w jedności z Nim powierzyli Ojcu całe swe życie. "Ufajcie, że wasze cierpienia, zjednoczone z męką Chrystusa, okażą się owocne dla Kościoła i świata" - zaapelował Benedykt XVI.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Korea Północna jest największym prześladowcą wyznawców Chrystusa - stwierdza doroczny raport organizacji Open Doors International, która dokumentuje prześladowania chrześcijan na świecie. W północnokoreańskich więzieniach przebywa od 50 do 70 tys. chrześcijan, niektórzy są torturowani. Na kolejnych miejscach listy znalazły się: Arabia Saudyjska, Iran, Somalia, Malediwy, Jemen, Bhutan, Wietnam, Laos i Afganistan. W 2006 r. los chrześcijan pogorszył się w Uzbekistanie, Erytrei, Iraku, północnej Nigerii, Algierii, Mauretanii, Etiopii i północnej Kenii. Poprawił się w Maroku, Nepalu i Tunezji.
  • Chiński działacz protestancki wyszedł na wolność. Liu Fenggang z Pekinu został skazany na trzy lata więzienia za artykuły, w których informował o prześladowaniu chrześcijan w Państwie Środka i niszczeniu miejsc kultu tzw. Kościoła katakumbowego. "Dziękuję Bogu za łaskę, za modlitwy i listy braci i sióstr z całego świata. Cierpienie mojej żony i synka były niczym w porównaniu z męczeństwem naszych braci i sióstr w Chinach" - oświadczył po powrocie do domu.
  • Czescy historycy zbadają materiały dotyczące uwikłania księży we współpracę z komunistyczną bezpieką. Porozumienie w sprawie - na życzenie kard. Miloslava Vlka, prymasa Czech - zawarła Czeska Akademia Chrześcijańska w Pradze oraz tamtejsze MSW. Dyrektor Akademii Stanislav Novotný podkreślił, że najważniejszym zadaniem jest ustalenie, jak działał aparat represji i jakie naciski wywierał na Kościół, "jedną z niewielu instytucji, które stawiały opór".
  • "Podejmij dzieło pomocy: świat nie może czekać" - pod tym hasłem trwa międzynarodowa kampania dwóch katolickich organizacji: Caritas Internationalis i Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju i Solidarności. Inicjatorzy domagają się od krajów najbogatszych, aby udowodniły, że poważnie traktują plan ONZ zmniejszenia ubóstwa na świecie o połowę do 2015 r. Kampania polega na wysyłaniu do przywódców państw G-8 kartek pocztowych i mobilizowaniu biskupów do spotkań z politykami.    
  • Nie weźmiesz udziału w wyborach samorządowych, zgrzeszysz - oświadczył abp Sigitas Tamkevičius, przewodniczący Episkopatu Litwy. Wybory odbędą się w tym kraju 25 lutego. Do urn nie zamierza iść 40 proc. Litwinów.
  • Klinika aborcyjna w centrum handlowym, ekskomunika i kościelny spór. Andreas Laun, biskup pomocniczy Salzburga, oświadczył, że Richard Lugner, katolik i właściciel nowego centrum handlowego w Wiedniu, wynajmując pomieszczenia na klinikę aborcyjną, automatycznie zaciągnął ekskomunikę. Skandal wybuchł po tym, jak Erich Leitenberger, sekretarz prasowy kard. Christopha Schönborna, niedwuznacznie skrytykował biskupa. Nie wiadomo było, czy sekretarz wypowiada się prywatnie, czy w imieniu metropolity Wiednia. W końcu jednak głos zabrał kardynał, który stanął po stronie bp. Launa, choć nie odniósł się wprost do ekskomuniki. Hierarcha podkreślił, że "niszczenie życia nie może być banalizowane i traktowane jak spacer na zakupy". Dodał, że w rozmowie "przemówił Lugnerowi do sumienia".
  • Czy imam, który przeklął Benedykta XVI, popełnił przestępstwo nawoływania do nienawiści na tle religijnym - zbada austriacki sąd. Działający w tym kraju Adnan Ibrahim wywołał medialną burzę, gdy w internecie opublikował swe kazanie atakujące Papieża. Islamski duchowny, dotychczas uchodzący za umiarkowanego, życzył Benedyktowi XVI śmierci i nazwał Papieża głupcem "jeszcze większym niż jego poprzednicy".

...I W POLSCE

  • Zadzwoń do posłów z twojego okręgu i poproś, żeby zagłosowali za ochroną życia nienarodzonych w Konstytucji - wzywa "Gość Niedzielny". Tygodnik włączył się w akcję Fundacji Pro i Stowarzyszenia im. ks. Piotra Skargi. Pomysłodawcy tłumaczą, że w przyszłości zdominowany przez lewicę parlament mógłby łatwo zliberalizować ustawę "O planowaniu rodziny". Jeżeli natomiast ochronę życia od poczęcia po naturalną śmierć udałoby się wpisać do Konstytucji, zmiana wymagałaby dwóch trzecich głosów.
  • 200 tys. euro zebrała w pierwszym roku działalności polska sekcja Pomocy Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not). W bieżącym roku organizacja obchodzi 60-lecie powstania i 40-lecie wsparcia dla Kościoła w Polsce. Filia polska zajmowała się dotychczas dwiema akcjami: pomocą chrześcijanom w Ziemi Świętej i wsparciem zakonów kontemplacyjnych. Za kilka dni wyda również raport o prześladowaniu chrześcijan w latach 2005-2006, z którego dochód zasili projekty charytatywne w Sudanie.
  • Bezpieka miała mizerne rezultaty, jeśli chodzi o werbowanie zakonnic - stwierdziła przełożona urszulanek, matka Jolanta Olech. Z materiałów IPN wynika, że wśród 20 tys. zakonnic udało się SB pozyskać około 30 tajnych współpracowników. To nie musiały być zresztą wyłącznie siostry; w grę wchodzą również np. świeccy związani ze wspólnotami zakonnymi. Pracownicy bezpieki skarżyli się na dramatyczny stan agentury. Ewentualna współpraca "wiązała się z koniecznością prowadzenia podwójnego życia. Trzeba byłoby mieć żelazne nerwy" - wyjaśniła matka Olech i dodała, że funkcjonujące na zasadzie rodziny wspólnoty utrudniały inwigilację. "Zakonnice w mniejszym stopniu nadawały się do werbunku również dlatego, że rzadziej wyjeżdżały i studiowały. Jeśli chodzi o korzyści materialne, co zakonnica miałaby robić z pieniędzmi w klasztorze?" - dodała przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2007