Reklama

Etyka Jezusa

Etyka Jezusa

12.02.2007
Czyta się kilka minut
Przejąłem się fragmentem Ewangelii mówiącym o miłości nieprzyjaciół. Przejąłem się do tego stopnia, że niełatwo mi było pisać. "Pożarłem więc kilka ważnych tekstów o przebaczającej miłości. Czego nie znalazłem!.
Ś

Św. Augustyn przekonywał mnie, że "Przyjaciel wpada w gniew i kocha, a zamaskowany wróg schlebia i nienawidzi". Św. Tomasz uświadamiał o konieczności dostrzegania różnicy między miłością nieprzyjaciół a błędnym usprawiedliwieniem grzesznika. Czym innym jest bowiem miłość nieprzyjaciół, a czym innym umacnianie nieprzyjaciół w przekonaniu, że czynią dobro, podczas gdy czynią zło. Nietzsche usiłował mnie zniechęcić do medytacji nad miłością nieprzyjaciół, bo jego zdaniem "moralność chrześcijańska jest dla słabych i tchórzliwych". A ja ciągle szukałem przepisu na to, jak kochać nieprzyjaciół.

Bliski ideału był Dawid. W najbardziej dogodnym momencie, miast utopić w piersi króla grot oszczepu, okazał mu miłosierdzie. Broń w jego ręku stała się dowodem honoru, czystości gry, szlachetności postawy, wierności prawu Bożemu. Owszem, w szerszej perspektywie historycznej...

3290

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]