Reklama

Dzieci podtrzymują świat

Dzieci podtrzymują świat

13.02.2007
Czyta się kilka minut
W czwartek, 15 lutego, Irena Sendler kończy 97 lat. Ma białe jak śnieg włosy i uśmiech ten sam, co dawniej. Babcia Michała Głowińskiego - jednego z 2500 dzieci, uratowanych przez Sendlerową - mawiała, że "z przybyciem pani Ireny wchodzi do mieszkania uśmiech. Tak jest do dzisiaj.
Irena Sendlerowa / fot. E. Lempp
M

Ma już chyba wszystkie możliwe odznaczenia państwowe, ma medal "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata"; teraz jej kandydaturę zgłoszono do Pokojowej Nagrody Nobla.

To ostatnio.

Wcześniej przez całe lata była zapomniana; po latach okupacji przyszły upokorzenia i tragedie w komunistycznej Polsce. "Cztery lata temu pisała do mnie, że ma takie smutne życie. Odpisałem, że ukojeniem dla niej musi być świadomość uratowania od śmierci tylu nas, żydowskich dzieci" - napisał Piotr (Zysman) Zettinger, jeden z ocalonych z "listy Sendlerowej", w książce Anny Mieszkowskiej poświęconej Irenie Sendler.

Tym większą radość sprawiły jej cztery amerykańskie nastolatki z prowincjonalnego miasteczka Uniontown w stanie Kansas, które w 2000 r. napisały i wystawiły o niej sztukę pt. "Życie w słoiku".

Wtedy też o Sendlerowej przypomniano...

9959

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]