Reklama

"Więcej myślę – niż maluję"

"Więcej myślę – niż maluję"

13.02.2007
Czyta się kilka minut
Na środę byliśmy umówieni. Teresa szykowała wystawę. Chciała pokazać ostatnie obrazy, pogadać o nich. Dawno się nie widzieliśmy. W środę rano zadzwonił telefon. Głos przyjaciela: "Mam dla ciebie smutną wiadomość.
Teresa Pągowska, "Kubek", 1995 r.
N

Nie widywaliśmy się często, ale mimo to przyjaźniliśmy się. Przed laty połączyło nas wiele wspólnych przekonań o sztuce. Ale ważniejsze było to coś, co trudno nazwać. Mimo różnicy wieku.

Drobna, delikatna, fizycznie krucha, siłę do życia czerpała z niezmordowanego, wielkiego ducha. Wierzyła w "robotę", czyli malowanie, które nieodmiennie pozostawało najważniejsze. Jeśli wspominała o swych dolegliwościach, to tylko po to, by usprawiedliwić niemalowanie.

Jak się udawało i była zadowolona, świat od razu wyglądał inaczej. Niepowodzenia i własną niemożność namalowania obrazu też przyjmowała z pokorą, nazywając je "trafnym błędem". Wiedziała, że nie zawsze wszystko wyjdzie tak, jakby sobie życzyła. Poprawiała, choć na nagich, szarych, pozbawionych gruntu płótnach niewiele można było poprawiać. Kiedyś powiedziała: "Więcej myślę, niż maluję". Uznałem...

4123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]