Na skróty (5-11 II)

W Warszawie w wieku 81 lat zmarła Teresa Pągowska, malarka. "W ostatnim ćwierćwieczu trudno byłoby znaleźć w jej dorobku inne prace niż tylko wybitne - pisze Monika Małkowska. - Osiągnęła prawdziwe mistrzostwo: w kilku pociągnięciach pędzla potrafiła przedstawić najbardziej skomplikowane sytuacje, ulotne wydarzenia i najtrudniejsze sprawy. Uczucia i obserwacje świata; przemijanie, śmierć, ból po stracie najbliższych. Przy tym zawsze unikała patosu. Umiała lekko, z dystansem podchodzić do losu". O Pągowskiej pisze w tym numerze Bogusław Deptuła.
W Monaco w wieku 95 lat zmarł Gian Carlo Menotti, wybitny włoski kompozytor, autor m.in. oper uznawanych za klasykę minionego stulecia.
Laureatem nagrody im. Aleksandra Gieysztora za osiągnięcia w ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego został Krzysztof Czyżewski, prezes Fundacji Pogranicze w Sejnach i tamtejszego Ośrodka Pogranicze.
"Są w Polsce poeci, którzy opisują dynamikę przemian kulturowych i społecznych. Poeci oddający sprawiedliwość nowym technologiom: Jarosław Lipszyc - działacz wolnościowy, specjalista od wolnego oprogramowania, komponujący wiersze na żywo za pomocą Wiki - netowego narzędzia do twórczości kolektywnej; Marcin Cecko - autor pierwszego polskiego fotobloga , slamer i performer; Michał Kaczyński - twórca społecznych projektów internetowych, jak choćby ::p::e::s::t::o:: ( ). Są teksty ukazujące przemiany obyczajowe - lesbijskie wiersze Izabeli Filipiak z tomu »Madame Intuita« i gejowska poezja Edwarda Pasewicza dowodząca, że jedynymi obrazami mężczyzny w Polsce nie jest twardziel albo tatuś. Są twórcy poszukujący alternatywnych obszarów duchowości, choćby buddyści - Ewa Sonnenberg, wspomniany Pasewicz i Piotr Czerniawski. Ale przecież i tradycyjnie myślący autorzy nie są skazani na poznawczą porażkę - przekonuje w "Gazecie Wyborczej" Igor Stokfiszewski. - Przykładem pisanie Tadeusza Dąbrowskiego - poety, dla którego katolicyzm jest w pierwszej kolejności faktem społecznym. Autora rezygnującego z tradycyjnej konfesyjności na rzecz refleksji o modelach wiary proponowanych przez religię. Są wreszcie poeci niebojący się bezpośrednich odniesień politycznych, jak Bartosz Muszyński, który w tomie »meine kleine babylon« wyszydza Giertycha, »Nasz Dziennik« i Leppera".

W warszawskiej galerii Raster trwa wystawa malarstwa Pawła Susida i Przemysława Mateckiego, którym - jak piszą organizatorzy - "wspólna jest specyficzna, nieakademicka czułość dla obrazu malarskiego i zarazem kontrkulturowa energia, która sprawia, że ich obrazy - składane i z cytatów, i z szablonów, i z wyrwanych z gazet zdjęć - żyją prawdziwym życiem, tu i teraz".
14 lutego o godzinie 18.00 w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się dyskusja pt. "Architektura a polityka". Nad tym, czy współczesna Polska i jej system polityczno-gospodarczy wypracowali reprezentację architektoniczną, jak często architekt staje się politykiem, a sama architektura instrumentem walki politycznej - zastanawiać się będą Witold Cęckiewicz, Konrad Kucza-Kuczyński i Andrzej Rottermund.
Do 31 marca można zgłaszać prace na - organizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Samsung Electronics Polska - konkurs dla młodych artystów Samsung Art Master. Pierwsza nagroda: 15 tys. zł. Informacje: .
Zarząd Polskiego Radia zapowiedział przeprowadzenie zwolnień grupowych, które mogą doprowadzić do... rozwiązania Polskiej Orkiestry Radiowej oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie.
(af)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2007