Reklama

Samobójstwo miasta

Samobójstwo miasta

13.02.2007
Czyta się kilka minut
Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Jarosława Jot-Drużyckiego "Samobójstwo miasta" ( "TP" nr 2/07). Pochodzę z Marklowic Górnych (ok. 3 km od Karwiny). Pracowali tam moi przodkowie, pracują krewni. Ja zaś przez 25 lat pracowałem w kopalniach. Autor artykułu sugeruje, że zniszczenie powierzchni jest skutkiem rabunkowej eksploatacji. Moim zdaniem, szkody powstają niezależnie od przymiotnika, jakim nazwiemy eksploatację (rabunkowa, planowa, socjalistyczna). Paradoksalnie, eksploatacja rabunkowa może powodować mniejsze szkody, gdyż jest to wybieranie tylko najlepszych części złoża, z zaniechaniem złóż słabszych (czasem ich zniszczeniem).
W

Wielkość osiadania powierzchni wynosi ok. 70-80 proc. grubości wybranego węgla. Istnieje możliwość zmniejszenia osiadań przez wypełnienie wybranej przestrzeni piaskiem. Niestety rachunek ekonomiczny jest w tym miejscu bezlitosny. Podsumowując: im większe skarby pod ziemią , tym większe szkody na powierzchni.

Jeden z rozmówców autora mówi: "Tu się już nic nie będzie budowało, bo cały teren siado". Niekoniecznie. Osiadania terenu zanikają w kilka lat po ostatniej eksploatacji. Jeśli nie pojawią się inne przeszkody, można będzie budować nową Karwinę bez obawy, że zniszczy ją górnictwo.

Kazimierz Jastrzembski (Oświęcim)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]