Reklama

Świat według Putina

Świat według Putina

12.02.2007
Czyta się kilka minut
Amerykanie to współczesne wcielenie zła: nie tylko chcą całemu światu narzucać własne wyobrażenia, nie tylko łamią prawa człowieka i to zarówno w polityce międzynarodowej, jak i w swoim kraju, ale prowadzą zmilitaryzowaną i nieokiełznaną politykę zagraniczną, co prowadzi do wielu konfliktów, w których giną tysiące ludzi... - nie, to nie cytat z radzieckiej "Prawdy" czy z "Trybuny Ludu". To streszczenie niezwykle agresywnego (także w formie) przemówienia Władimira Putina, wygłoszonego w minioną sobotę w Monachium, na dorocznej konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa - najważniejszej tego typu imprezie w Europie. Dzień wcześniej, na spotkaniu szefów resortów obrony państw NATO w Sewilli, grunt dla swojego prezydenta przygotowywał minister Siergiej Iwanow, oskarżający Amerykanów i NATO, że chcą narzucić Rosji "nowy wyścig zbrojeń" (chodzi o projekt rozmieszczenia w Polsce i w Czechach elementów amerykańskiej "tarczy" antyrakietowej).
O

Obok "tarczy" przedmiotem dyskusji kilkuset uczestników monachijskiego spotkania - w tym premierów, prezydentów, ministrów i wojskowych - były także: Afganistan i przyszłość misji NATO, kwestia bezpieczeństwa energetycznego i energetycznej strategii Kremla, negocjacje w sprawie Kosowa (Rosja chce storpedować pomysł Zachodu, by ta dawna serbska prowincja, obecnie pod nadzorem międzynarodowym, stała się państwem), a także Iran i jego plany atomowe. W większości to tematy dotykające także Polski. Mimo to do Monachium nie pojechał z Warszawy nikt, kto mógłby być partnerem w dyskusjach (podobnie do Sewilli). Fakt, na takich konferencjach nie zapadają żadnych decyzje, nie podpisuje się żadnych umów. Ale obecność na nich i przedstawianie swoich racji, to także element uprawiania polityki.

Co pokazał najlepiej Putin. "To przecież tylko konferencja" - rzucił zebranym...

1056

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]