Reklama

Egoizm

Egoizm

13.02.2007
Czyta się kilka minut
Nieco egoizmu zawsze się nam przyda. Trzeba więc w miarę jasno odróżniać między egoizmem, jako roztropnym dbaniem o swoje dobro, a egoizmem jako skierowaniem (świadomym i nieświadomym) całej uwagi na samego siebie. Anglicy o kimś takim powiedzieliby, że jest self-centred. Nie jest elegancko opowiadać o chorobach, ale czasem wymknie się nam stęknięcie "o, jak mnie w krzyżu boli!", egoista zawsze odpowie - "a jak mnie!". Chociaż my niegrzecznie wspomnieliśmy o naszych dolegliwościach, egoista się w żadnym przypadku nami nie zainteresuje, chyba że będzie przyparty do muru. Egoista jest twardy jak kamień. Sukcesy dzieci przelicza na ewentualne przyszłe dochody, nie dlatego że jest chciwcem, ale dlatego że tylko w ten sposób potrafi te sukcesy docenić. Egoista klasyczny zamykał się w obrębie swojej formy życia, zwłaszcza jeżeli to życie było zadowalające, więc nie miał powodu dostrzegać niedoli innych, przez niego bezpośrednio lub pośrednio krzywdzonych. Natomiast egoista nowożytny i współczesny ma znakomitą wymówkę, a mianowicie wolność w świecie liberalnym.
W

Wymówka ta zresztą przyjmuje dwie odmienne postaci. Pierwsza to wymówka filozoficzno-społeczna. Filozofia liberalna całą odpowiedzialność za mnie samego składa na to, czy i jak umiem wykorzystywać swoją wolność. Z tego zaś wynika, że przedmiotem mojej nieustannej troski powinno być to, czy ktoś nie narusza mojej wolności, czy - na przykład - ta miłość nie posuwa się zbyt daleko i czy nie jestem przez nią ograniczany, czy dzieci nie będą nadmiernym ciężarem i zobowiązaniem, czy pies, skłaniając mnie do spacerów, nie wywiera na mnie presji.

Inny charakter ma wymówka z dziedziny teorii gospodarczej. Liberalny egoista powie, że wszyscy jesteśmy uczestnikami gry na wolnym rynku, wszyscy mamy takie same szanse i wygrywają najlepsi, a los najgorszych jest w pełni zasłużony, zresztą płacę podatki po to, żeby tym nieudacznikom jakoś pomóc, a wszelka inna pomoc byłaby...

2752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]