Reklama

W co gra Tymoszenko

W co gra Tymoszenko

12.02.2007
Czyta się kilka minut
Informacja o kolejnym zjednoczeniu pomarańczowych wywołuje uśmiech. Podpisane w ubiegłym tygodniu w Kijowie porozumienie Bloku Julii Tymoszenko z Naszą Ukrainą prezydenta Juszczenki zapewne nie jest wiele warte i możliwe, że lada moment będzie już przeszłością. Istotne jest to, co dzieje się wokół niego. Nasza Ukraina strukturą przypomina polską AWS i od jakiegoś czasu widoczne są w niej tendencje odśrodkowe. Przykładowo, podczas negocjacji z Tymoszenko były minister spraw zagranicznych Borys Tarasiuk domagał się prawa do osobnego podpisu na dokumencie, jako lider wchodzącego w skład Naszej Ukrainy Ruchu. Wygląda więc na to, że Tymoszenko dogaduje się z Naszą Ukrainą nie po to, by z nią współpracować, ale by ją rozbić.
D

Dlaczego proprezydencka formacja idzie na takie układy? Bo dla Wiktora Juszczenki to jedyna szansa, by jego weto wobec poczynań rządzącej koalicji w parlamencie miało w ogóle jakiś sens. Niedawno przecież odrzucono sprzeciw Juszczenki wobec kolejnej (skądinąd zbliżającej Ukrainę do europejskich systemów politycznych) ustawy uszczuplającej pełnomocnictwa głowy państwa, a stało się tak dzięki głosom deputowanych Tymoszenko.

Dawna pani premier - dziś tylko lider największej opozycyjnej partii - prowadzi skomplikowaną grę. Chce ograć zarówno premiera, jak i prezydenta. Polaryzacja jest jej na rękę, bo jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na placu boju pozostaną tylko partie Janukowycza i jej. Sondaże - jeśli doszłoby do przyspieszonych wyborów - pozwalają na optymizm. W najgorszym razie Tymoszenko pozostanie liderem jedynej partii opozycyjnej, już bez...

953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]