Z Warszawy do Wrocławia

5 czerwca 2006 roku we Wrocławiu oficjalnie otwarto Gabinet Władysława i Zofii Bartoszewskich przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Tej właśnie instytucji profesor powierzył swoje prywatne archiwum.

14.02.2007

Czyta się kilka minut

Jan Nowak Jeziorański z dawnym współpracownikiem /
Jan Nowak Jeziorański z dawnym współpracownikiem /

Dla nas, wrocławian, to wielkie wyróżnienie, a dla Ossolineum ogromna odpowiedzialność, ale i potwierdzenie jego ogólnonarodowego charakteru - mówi w rozmowie z "TP" dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu. - Jesteśmy za to wdzięczni.

Wkrótce do użytku oddana zostanie kamienica "Pod Złotym Słońcem", w sercu Wrocławia, w której docelowo archiwum będzie się mieścić. Na razie zbiory - przekazywane przez właściciela sukcesywnie od kilku lat - są archiwizowane i udostępniane w Dziale Dokumentów Życia Społecznego (w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego).

Największą część zbioru tworzą obecnie książki. Wśród nich ponad 1100 egzemplarzy z dedykacjami i wpisami od autorów - przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki. Dalej: kolekcja publikacji na tematy bliskie Bartoszewskiemu - głównie tematyka wojenna, judaica i stosunki między Polską a różnymi państwami (najwięcej dotyczy Niemiec). Dalej: varsaviana, podziemne wydawnictwa drugiego obiegu. Wreszcie najcenniejsze: druki z czasów okupacji niemieckiej. Ta część zbiorów jest unikatowa.

Pokaźną kolekcję stanowią także czasopisma z czasów wojny o najrozmaitszej tematyce - od broszur informacyjnych, zawierających aktualne wiadomości, przez periodyki kulturalne, po pisma satyryczne. Innym rodzajem materiałów są tzw. druki ulotne, czyli świadectwa życia codziennego w okupowanej Polsce: ulotki, ogłoszenia, plakaty (zarówno konspiracyjne, jak i niemieckie). Są tu między innymi ulotki zrzucane na Warszawę we wrześniu 1939 r., rozkazy wojskowe, rozporządzenia władz okupacyjnych, ulotki podziemnych ugrupowań, afisze ukazujące życie kulturalne w Generalnej Guberni. Wszystkie te materiały Bartoszewski gromadził latami. Mimo upływu czasu i różnych zawirowań (w 1970 r. SB skonfiskowała całe jego prywatne archiwum, które jednak dzięki uporowi udało mu się odzyskać w stanie nienaruszonym) stanowią dziś kolekcję jedyną w swoim rodzaju. Warto także wspomnieć o tzw. Archiwum Rzepeckiego (maszynopisy, wycinki prasowe, oryginalne dokumenty), które obecnie stanowi część zbiorów Bartoszewskiego, materiały z archiwum Kierownictwa Walki Cywilnej i Kierownictwa Walki Podziemnej AK oraz wiele innych dokumentów konspiracyjnych.

W przyszłości we Wrocławiu znajdzie się całe archiwum Bartoszewskiego.

W planach przewidziane jest stworzenie czegoś więcej: nie tylko instytucji przeznaczonej wyłącznie dla specjalistów. Zorganizowana zostanie wystawa, będą wykłady, prezentacje.

- Chciałbym, aby ten gabinet pełnił rolę instytutu, miejsca spotkań i dyskusji, zarówno o najnowszej historii kraju, jak i na temat kształtu Europy. Wrocław dzięki swej historii nadaje się do tego jak żadne inne miasto - przekonuje Juzwenko. Chodzi też o to, aby było to miejsce żywe, gdzie będą przychodzić ludzie młodzi, gdzie będą przeprowadzane lekcje.

W kamienicy "Pod Złotym Słońcem" mieścić się będzie także Gabinet Jana Nowaka Jeziorańskiego, kuriera AK

i wieloletniego dyrektora Radia Wolna Europa, który również przekazał swe zbiory Ossolineum. Juzwenko: - W ten sposób w jednej kamienicy, w której będzie muzeum literatury XIX w., znajdą się archiwa dwóch wielkich Polaków i przyjaciół.

Dziękuję za informacje dyrektorowi Zakładu im. Ossolińskich dr. Adolfowi Juzwence oraz dr. Jarosławowi Maliniakowi, kierownikowi Działu Dokumentów Życia Społecznego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2007

Artykuł pochodzi z dodatku „Historia w Tygodniku (07/2007)