Reklama

Świadectwo wiary mocnych

Świadectwo wiary mocnych

13.02.2007
Czyta się kilka minut
Prawie 15-letni okres traktowania kolejnego z pracowników naukowych KUL jako tajnego współpracownika stanowi jeszcze jedną esbecką fikcję.
J

Jesienią 1943 r., kilka miesięcy przed wybuchem Powstania Warszawskiego, 16-letni Adam Stanowski wstępował do Armii Krajowej. Przyjmował go Jerzy Kłoczowski, z którym zjednoczył go powstańczy los w pułku Baszta. Sodalicyjną współpracę Stanowskiego z o. Tomaszem Rostworowskim władze PRL uznały za wyraz działań zmierzających do obalenia ustroju: w 1951 r. został skazany na siedem lat więzienia. Po uwolnieniu podjął studia, a potem zajęcia wykładowcy w KUL. Był duszą środowiska, inspirował, zapalał, współtworzył. Wywołało to zainteresowanie SB, które rozwijało długofalowe plany. Przejawy tej makiawelicznej "opieki" odnajdujemy w ocalałych z tamtych lat teczkach wielu osób. Choćby u ks. dr. Romualda Wekslera-Waszkinela, gdy funkcjonariusz SB wypełniający formularz uzasadniał swe zainteresowanie nieznanym jeszcze księdzem: "Zasadniczym celem pozyskania w/w są jego możliwości...

9023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]