Reklama

Podglądanie św. Dominika

Podglądanie św. Dominika

12.02.2007
Czyta się kilka minut
W kościółku sióstr dominikanek na Gródku w czwartkowy wieczór zajęty był każdy kawałek miejsca. Przeważali ludzie w sile wieku i studenci. Chcą się dowiedzieć, czy leżenie krzyżem może ich zbliżyć do Boga.
T

To już drugie takie spotkanie. Zakonnicy opowiadają o św. Dominiku. Wśród słuchaczy przeważają młodzi. Niektórzy notują najważniejsze myśli.

- W zachowaniu Dominika widzę głęboką solidarność z grzesznikami - rozpoczął konferencję o. Wojciech Jędrzejewski. - On nie patrzy na innych ludzi jak na podłych niegodziwców, którzy zasługują na cierpienie. Raczej sobie samemu przypisuje brak gorliwości i ukochania Boga. Jak Dawid, który widząc kary spadające na Izrael powiedział: "to ja zgrzeszyłem, to ja zawiniłem".

Oddający się modlitwie św. Dominik był, jak wynika z jego XIII-wiecznego żywotu autorstwa Teodoryka z Apoldy, szpiegowany przez braci, pragnących wydrzeć mu tajemnicę zjednoczenia z Bogiem. Biograf spisał z opowieści podglądaczy dziewięć osobliwych metod modlitwy świętego. W zeszły czwartek w cyklu dominikańskich rekolekcji o modlitwie...

2899

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]