Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 04/2011
Data wydania:
23.01.2011
Numer wydania:
04
Rok wydania:
2011
Edytorial
Dobry czy zły „Duch Asyżu”
Ks. Adam Boniecki
Międzyreligijne spotkanie w Asyżu - i to sprzed 25 lat, i to planowane na październik 2011 r. - nie przestaje budzić wątpliwości. Jako świadek tamtych wydarzeń…
Komentarze
Dodajmy Rosjanom odwagi
Andrzej Brzeziecki
Rosyjska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie kwietniowej katastrofy samolotu w Smoleńsku, to jej ustalenia będą wiążące i to one mogą zaciążyć na relacjach…
Pod prąd
Anna Mackiewicz
W tej historii są wielkie pieniądze, olbrzymie emocje, kobieta oraz mnóstwo energii. Plan rządu był prosty: potężna giełdowa spółka PGE kupi mniejszego…
Paradoks psychoterapii
Ks. Jacek Prusak SJ
"Chcą leczyć czy rozwijać osobowość?" - pyta psychiatra prof. Aleksander Araszkiewicz, były prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współautor…
Kraj
Efekty bez afektów
Piotr Zaremba
Szef MSWiA Jerzy Miller, przez lata pozostający w cieniu, przechodzi najtrudniejszą próbę w swoim życiu: jest szefem polskiej komisji badającej katastrofę…
Koło ratunkowe
Józefa Hennelowa
To chyba należy i zauważyć, i podkreślić, choć jest drobnym wydarzeniem. We wtorek 11 stycznia, gdy wybuchła sprawa konferencji prasowej w Moskwie, w…
Wielkopolska ciężko odczuła okupację
W reportażu "Żółte" ("TP" nr 3/11), opisującym historię obozu w Chełmnie nad Nerem, zabrakło mi paru istotnych informacji, które opisują…
Znów na państwowym garnuszku
Halina Bińczak
Kapitał zgromadzony w OFE - lepiej czy gorzej inwestowany - jest rzeczywisty. Kapitał w ZUS, choć przypisany do konkretnych osób, stanowi jedynie zobowiązanie…
Kto daje i odbiera
Jerzy Hausner
Jerzy Hausner: Czy jest jakiś sposób, aby powstrzymać polityków przed sięgnięciem po nasze pieniądze z OFE? Tego nie powstrzymają żadne apele, argumenty i…
Sen dróżnika
Rafał Dutkiewicz
Rząd PO niweczy nasze marzenia o lepszej przyszłości, bo nie potrafi zbudować jej fundamentów. Ani przez rozwijanie systemu opieki emerytalnej, ani przez…
Zderzenie z ziemią
Michał Majewski
Pierwsza myśl po przeczytaniu rosyjskiego raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej? Niesmak: pokazanie tylko części obrazu to przecież nie jest ujawnienie…
Wiara
Chwila strzelista
Waldemar Smaszcz
W związku z procesem beatyfikacyjnym przebadano wszystko, co wyszło spod pióra kandydata na ołtarze. Pośród dokumentów zostawionych przez Karola Wojtyłę…
Zupełnie inna droga
Ks. Jan Machniak
Będąc członkiem komisji historycznej podczas krakowskiego etapu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, badałem jego pisma zachowane w archiwum Kurii.
No i doczekaliśmy
Ks. Adam Boniecki
Świętych traktujemy jak przyjaciół. Jeśli za życia przyjaciół prosimy o modlitwę, z tym większym zaufaniem prośby te kierujemy do nich, kiedy już są w niebie.
Więcej niż dotyk
Kard. Grzegorz Ryś
Ks. prof. Grzegorz Ryś, historyk Kościoła: Kult świętego nie sprowadza się do czczenia relikwii. Polega przede wszystkim na modlitwie o wstawiennictwo, próbie…
Czytania liturgiczne 23 - 30 stycznia 2011
3. NIEDZIELA ZWYKŁA: Iz 8, 23b - 9, 3; Ps 27; 1 Kor 1, 10-13. 17; Mt 4, 12-23;
Ty tego, ja tamtego
O. Wacław Oszajca SJ
3. niedziela zwykła
Jitro
Paweł Śpiewak
Księga Wyjścia 18, 1 - 20, 23
Wyzwania globalnego świata
Abp Józef Życiński
Wyniosłe oczy człowieka się ukorzą i duma ludzka będzie poniżona. Iz 2, 11
Kryzys czasu przejściowego
Józef Majewski
W ruchu ekumenicznym panuje może nie - jak chcą niektórzy - epoka lodowcowa, ale jednak dojmujący chłód. A wystąpienia kardynałów Levady, Kaspera i Kocha nie…
10 - 17 stycznia 2011
Maciej Müller
Watykan l Polska l Świat
Jak Abraham
MaM/KAI
Centralne obchody 14. Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce odbyły się w Przemyślu 15 i 16 stycznia pod hasłem "Weź twego syna jedynego, którego miłujesz…
Bóg opozycjonista
Artur Sporniak
Jeżeli polityka to troska o dobro wspólne, to najważniejszym politykiem jest Bóg - przekonywał ks. Tomasz Jaklewicz z "Gościa Niedzielnego" na…
Rzeczy pierwszorzędne
Ks. Grzegorz Strzelczyk
A gdyby tak uwolnić się od balastu kościelnej tradycji i zacząć żyć Ewangelią tak, jak żyły nią pierwsze wspólnoty chrześcijan?
Stworzenie Boże
Ks. Marcin Hintz
Procedurze adopcji prenatalnej można poddać tylko te zarodki, których rodzice biologiczni wyrażą na to zgodę. Pozostałe embriony powinny być poddane procesowi…
Świat
Projekt wielkiej odnowy
Patrycja Bukalska
,
Mariusz Bocian
1 stycznia Węgry przejęły przewodnictwo w Unii - to szansa na poprawienie nadszarpniętego wizerunku kraju. Ale mimo krytyki, prawicowy rząd broni…
To nie demokracja
József Debreczeni
József Debreczeni: Przez ostatnie osiem lat Orbán głosił populistyczne obietnice i podsycał antyrządowe nastroje. Węgierskie społeczeństwo jest w pierwszym…
Reformy są konieczne
Csaba Gy. Kiss
Csaba Gy. Kiss: Po 1989 r. w społeczeństwie powstały olbrzymie różnice. Jedna trzecia ludności żyje poniżej lub na progu ubóstwa. Dziki kapitalizm stworzył…
Woda życia i śmierci
Maciej Czapliński
Powstanie nowego państwa, Południowego Sudanu, zmienia układ sił w północno- -wschodniej Afryce. Aktualne staje się odwieczne tu pytanie: jak podzielić zasoby…
Wolność, tylko jaka?
Wojciech Pięciak
To pierwsza taka rewolucja w świecie arabskim: po trwających miesiąc ulicznych protestach prezydent-dyktator Ben Ali uciekł z kraju. Czy Tunezja będzie…
Nauka
Gra w ciepło-zimno
Zbigniew W. Kundzewicz
Miniony rok wyrównał rekord średniej temperatury. Od 40 lat każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej.
Kultura
Lekcja niepokoju
Andrzej Franaszek
Miłosz nie był nigdy lekki i letni. Dogłębnie nienawidził "praw tej ziemi", na które przystajemy z bezradnym wzruszeniem ramion. Czy tak naprawdę…
Plastikowe imperium
Daniel Cichy
To miał być niezapomniany spektakl. Pod względem muzycznym kongenialny, koncepcją reżysera wprawiający w zdumienie, rozmachem inscenizacyjnym zapierający dech…
Węgier w Paryżu
Marek Bieńczyk
Piękno u Kertésza wypływa z rzeczy samych. Piękno się z nich sączy jak ciche źródełko. Kompozycja to zebrana woda.
O pocieszeniu, jakie daje piłka
Bartosz Staszczyszyn
W "Szukając Erica" Ken Loach odsłania mniej znane oblicze - zamiast ponurego socjalisty, znajdujemy dowcipnego, ciut sentymentalnego chłopca.…
Kino dla solidarnych
Ken Loach
Ken Loach: Cantona nigdy nie zdławił w sobie buntu, do końca kariery występował przeciw autorytetom i kwestionował decyzje władz klubowych. Bliżej mu do…
Życie przemienione w sztukę
Lektor
BYLIŚMY U KORNELA. Rzecz o Kornelu Filipowiczu - tytuł tej noty jest świadomie wieloznaczny. Odnosi się zarówno do trudnej sztuki życia, jak i do dzieła, które…
Łabędzi puch
Anita Piotrowska
W "Czarnym łabędziu" najciekawsza, a zarazem najbliższa całej twórczości Darrena Aronofsky’ego, wydaje się jego fascynacja mroczną stroną cielesności.
Dolina Muminków
TP
30 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie odbyła się "Lekcja czytania".
10 - 17 stycznia 2011
Zmarli:
24 - 28 stycznia 2011
Jack, jakiego nie znacie
Felietony
Czkanie wstydem
Jan Klata
Ogłoszenie rosyjskiej prawdy w sprawie katastrofy smoleńskiej. Anodina, czy Katodina. Przerażająca bezradność polskich tzw. "służb" w sprawie gen.…
Dobra sieć
Wojciech Bonowicz
My, Polacy, ustawiliśmy się świetnie w pozycji recenzentów, mówi Kuba Wygnański na łamach styczniowego "Znaku". "Nienawidzimy polityków za to,…
Zmysły
Zazdrość i pasta
Michał Paweł Markowski
Kto za życia nigdy nie zazdrościł, ten człowiekiem nie był ni razu, jak może napisałby Mickiewicz, gdyby sam wiedział, co to zazdrość.