Reklama

Bóg opozycjonista

Bóg opozycjonista

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Jeżeli polityka to troska o dobro wspólne, to najważniejszym politykiem jest Bóg - przekonywał ks. Tomasz Jaklewicz z "Gościa Niedzielnego" na spotkaniu w ramach krakowskich "Dni o Kościele". - Ale działa niepolitycznie, bo dał się ukrzyżować - ripostował ks. Jacek Stryczek, twórca "Szlachetnej Paczki".
-

- Choć Bóg ogarnia także politykę, to partia polityczna mająca w nazwie katolickość będzie produkować przeciwników Boga - dopowiadał o. Paweł Kozacki, przeor krakowskiego klasztoru dominikanów i gospodarz "Dni", którym patronował "Tygodnik".

Zaproszeni goście doszli do wniosku, że politycy - zwłaszcza wierzący - nie powinni używać mowy nienawiści, a biskupi bać się poprawności politycznej (nawet za cenę więzienia, do którego trafił jeden z kanadyjskich hierarchów za nazwanie grzechem zachowań homoseksualnych). Niekoniecznie jednak biskupi powinni dążyć do tego, by "pisać ustawy". Zastanawiano się także nad oceną konkretnych przypadków: czy Marek Jurek postąpił politycznie, doprowadzając do swojej marginalizacji przez bezkompromisowy protest wobec niedoskonałego prawa antyaborcyjnego? Jeden z panelistów nie miał zaś wątpliwości, że księża profesorowie UPJPII,...

1869

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]