Reklama

Jak Abraham

Jak Abraham

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Centralne obchody 14. Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce odbyły się w Przemyślu 15 i 16 stycznia pod hasłem "Weź twego syna jedynego, którego miłujesz (...) i złóż go w ofierze" (Rdz 22, 2).
U

Uczestnikami byli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Krakowa Boaz Pash, rabin Galicji Edgar Gluck. Metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział, że bez judaizmu nie można wyobrazić sobie ani chrześcijaństwa, ani kultury polskiej. Podkreślił, że "między chrześcijanami a Żydami są różnice doktrynalne, ale nie ma miejsca na nienawiść", a tworzyć atmosferę dobra należy, przypominając, że naród żydowski "wycierpiał więcej od innych". Rabin Schudrich zauważył, że "jak jest zło, które trudno zrozumieć, jakim był Holokaust, tak jest i dobro, które trudno zrozumieć, a takim dobrem były postawy wielu osób, które ryzykowały życiem ratując Żydów". Wyraził też jedność z chrześcijanami prześladowanymi. Greckokatolicki abp Jan Martyniak podczas uroczystego nabożeństwa w obrządku wschodnim z udziałem biskupów i rabina Pasha opowiadał o dzieciach żydowskich...

2114

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]