Reklama

Ładowanie...

Jak Abraham

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Centralne obchody 14. Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce odbyły się w Przemyślu 15 i 16 stycznia pod hasłem "Weź twego syna jedynego, którego miłujesz (...) i złóż go w ofierze" (Rdz 22, 2).
U

Uczestnikami byli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Krakowa Boaz Pash, rabin Galicji Edgar Gluck. Metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział, że bez judaizmu nie można wyobrazić sobie ani chrześcijaństwa, ani kultury polskiej. Podkreślił, że "między chrześcijanami a Żydami są różnice doktrynalne, ale nie ma miejsca na nienawiść", a tworzyć atmosferę dobra należy, przypominając, że naród żydowski "wycierpiał więcej od innych". Rabin Schudrich zauważył, że "jak jest zło, które trudno zrozumieć, jakim był Holokaust, tak jest i dobro, które trudno zrozumieć, a takim dobrem były postawy wielu osób, które ryzykowały życiem ratując Żydów". Wyraził też jedność z chrześcijanami prześladowanymi. Greckokatolicki abp Jan Martyniak podczas uroczystego nabożeństwa w obrządku wschodnim z udziałem biskupów i rabina Pasha opowiadał o dzieciach żydowskich...

2114

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]