Jak Abraham

Centralne obchody 14. Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce odbyły się w Przemyślu 15 i 16 stycznia pod hasłem "Weź twego syna jedynego, którego miłujesz (...) i złóż go w ofierze" (Rdz 22, 2).

18.01.2011

Czyta się kilka minut

Uczestnikami byli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Krakowa Boaz Pash, rabin Galicji Edgar Gluck. Metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział, że bez judaizmu nie można wyobrazić sobie ani chrześcijaństwa, ani kultury polskiej. Podkreślił, że "między chrześcijanami a Żydami są różnice doktrynalne, ale nie ma miejsca na nienawiść", a tworzyć atmosferę dobra należy, przypominając, że naród żydowski "wycierpiał więcej od innych". Rabin Schudrich zauważył, że "jak jest zło, które trudno zrozumieć, jakim był Holokaust, tak jest i dobro, które trudno zrozumieć, a takim dobrem były postawy wielu osób, które ryzykowały życiem ratując Żydów". Wyraził też jedność z chrześcijanami prześladowanymi. Greckokatolicki abp Jan Martyniak podczas uroczystego nabożeństwa w obrządku wschodnim z udziałem biskupów i rabina Pasha opowiadał o dzieciach żydowskich ukrywanych w klasztorach unickich.

Wspólne nabożeństwo z przedstawicielami judaizmu odbyło się również w katedrze rzymskokatolickiej. Abp Michalik i bp Mieczysław Cisło przypomnieli słowa Jana Pawła II: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm". Rabin Pash mówił, że podobnie jak Abraham i my dziś zastanawiamy się, dlaczego dzieje się tyle zła. Na wspólne nabożeństwo złożyły się także akt pokutny i znak pokoju. Obchody zwieńczyła dyskusja, w której podkreślano wewnętrzną jedność Starego i Nowego Testamentu. Rabin Schudrich stwierdził, że przez 40 lat powojennych w Polsce trwała pustynia, ale - nawiązując do wędrówki Żydów - po czterech dekadach zbliżamy się do Ziemi Świętej.

Obchody miały też miejsce m.in. w Poznaniu, Warszawie, Płocku, Kielcach i Lublinie. W krakowskiej Synagodze Tempel kard. Stanisław Dziwisz mówił, że przez tego typu spotkania "podejmujemy kolejny krok na drodze pojednania i zbliżenia, którą w Kościele katolickim rozpoczął Sobór Watykański II, a zdecydowanie i twórczo rozwinął papież Jan Paweł II".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2011