Reklama

Wyzwania globalnego świata

Wyzwania globalnego świata

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Wyniosłe oczy człowieka się ukorzą i duma ludzka będzie poniżona. Iz 2, 11
W

W niektórych miejscach Pismo Święte mówi pozytywnie o postawie dumy. Św. Paweł zachęca wręcz Filipian, "aby rosła wasza duma w Chrystusie przeze mnie" (Flp 1, 26). Widać z tego, że nasze poczucie dumy może przybierać różnorodne formy, do których nie sposób odnieść identycznej oceny. Szczególnie bolesną postać dumy stanowi przekonanie, że jesteśmy automatycznie dużo lepsi od innych dzięki naszym cechom narodowym, predyspozycjom intelektualnym, kolorowi skóry czy przekonaniom religijnym. Poczucie wyższości niekoniecznie musi być jednak wyrażane w wyraźnych deklaracjach. Czasem pojawia się w ukryciu jako przejaw samouwielbienia schowanego w gąszczu ryzykownych wartościowań albo nawet apeli, które mogą uchodzić za sensowne.

Wspominano mi z bólem, jak na długim pielgrzymkowym szlaku gafy w wypowiedziach na temat dumy nie ustrzegł się kaznodzieja ceniony ongiś z ...

2257

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]