Reklama

Gra w ciepło-zimno

Gra w ciepło-zimno

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Miniony rok wyrównał rekord średniej temperatury. Od 40 lat każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej.
Odchylenia temperatury w 2010 r. od średniej wieloletniej (ryc. 3) / źródło: NOAA
Z

Zima dała się w Polsce we znaki, i to zanim się jeszcze na dobre zaczęła. Rano 1 grudnia 2010 r., a więc na trzy tygodnie przed końcem kalendarzowej jesieni, na termometrze za oknem pod Warszawą odczytałem -20 st. C. A właśnie tego dnia wygłaszałem referat o zmianach klimatu.

Atak mrozu sparaliżował komunikację. Zawiodła nawet podmiejska kolejka WKD, która zwykle radziła sobie z mroźniejszą aurą. Potężne spóźnienia miały miejsce na kolei i w transporcie lotniczym. Tak w Polsce, jak i za granicą.

Stwierdzenie, że grudzień 2010 r. był w Polsce mroźny, jest zbyt słabe. Wykres klasyfikacji termicznej miesięcy, stworzony przez prof. Halinę Lorenc z IMGW, wskazuje, że w Warszawie na Okęciu miesiąc ten był anomalnie mroźny. Średnia temperatura miesiąca układała się w przedziale od 2 do 2,5 wartości odchylenia standardowego poniżej średniej z ...

7401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]