Reklama

Węgier w Paryżu

Węgier w Paryżu

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Piękno u Kertésza wypływa z rzeczy samych. Piękno się z nich sączy jak ciche źródełko. Kompozycja to zebrana woda.
André Kertész, July 3, 1979 r. / Dzięki uprzejmości Stephen Bulger Gallery
J

Jeśli Kertésza nie zna się dobrze lub wcale, zna się przynajmniej kilka zdjęć, które krążą po świecie w formie pocztówki. Jak choćby fotografia dwójki całujących się cygańskich dzieci, niemal bobasów; ich brzuszki, tak bardzo jeszcze niemowlęce, rozepchane, stykają się śmiesznie i nieporadnie. Czy fotografia gawrosza, trzymającego za pazuchą szczeniaka, zbyt jeszcze małego, by jego pyszczek mógł coś wyrażać. Niewinne, bezbronne i bezdenne spojrzenie chłopca na jego podłużnej, nieco psiej twarzy zapowiada minę psiaka, jaka zapewne za parę tygodni się wykształci.

Ta jedność istnienia chłopca i psa jest poruszająca, pocztówka sprzedaje się równie dobrze co inna scena paryska, słynny "Pocałunek" Doisneau. Roland Barthes pisał o tej fotografii: "Jakie żałosne, rozdzierające zamyślenie! A naprawdę chłopiec nie patrzy na nic: zatrzymuje w środku swoją miłość i swój...

15858

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]