Reklama

Paradoks psychoterapii

Paradoks psychoterapii

18.01.2011
Czyta się kilka minut
"Chcą leczyć czy rozwijać osobowość?" - pyta psychiatra prof. Aleksander Araszkiewicz, były prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współautor projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, która wzbudziła wiele kontrowersji w środowisku psychoterapeutów.
T

Trochę się dziwię, że ustawia problem tak, jakby do jego rozwiązania pasowała formuła albo-albo. Psychoterapia to albo zawód medyczny średniego szczebla, albo sztuka promocji rozwoju osobistego, tertium non datur - dekretuje prof. Araszkiewicz. Czy aby na pewno? Zdarzyło mi się, że po konsultacji wysyłałem do psychiatry osoby z rozpoznaniem zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości, których leczenie wymaga użycia farmakoterapii. Psychiatra ze specjalizacją, a więc bynajmniej nie zaraz po studiach, mówił, że nic więcej poza zapisaniem leków nie może zrobić, bo nie jest psychoterapeutą, i odsyłał ich z powrotem do mnie. Dopóki nie zastosowano strategii psychoterapeutycznych, stan zdrowia tych osób nie ulegał poprawie.

Ja jestem psychoterapeutą, on lekarzem. Kto tu leczy i pod czyim nadzorem? Nie trzeba być psychiatrą, żeby uprawiać psychoterapię, i nie wystarczy...

1520

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]