Paradoks psychoterapii

"Chcą leczyć czy rozwijać osobowość?" - pyta psychiatra prof. Aleksander Araszkiewicz, były prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współautor projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, która wzbudziła wiele kontrowersji w środowisku psychoterapeutów.

18.01.2011

Czyta się kilka minut

Trochę się dziwię, że ustawia problem tak, jakby do jego rozwiązania pasowała formuła albo-albo. Psychoterapia to albo zawód medyczny średniego szczebla, albo sztuka promocji rozwoju osobistego, tertium non datur - dekretuje prof. Araszkiewicz. Czy aby na pewno? Zdarzyło mi się, że po konsultacji wysyłałem do psychiatry osoby z rozpoznaniem zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości, których leczenie wymaga użycia farmakoterapii. Psychiatra ze specjalizacją, a więc bynajmniej nie zaraz po studiach, mówił, że nic więcej poza zapisaniem leków nie może zrobić, bo nie jest psychoterapeutą, i odsyłał ich z powrotem do mnie. Dopóki nie zastosowano strategii psychoterapeutycznych, stan zdrowia tych osób nie ulegał poprawie.

Ja jestem psychoterapeutą, on lekarzem. Kto tu leczy i pod czyim nadzorem? Nie trzeba być psychiatrą, żeby uprawiać psychoterapię, i nie wystarczy być psychiatrą, żeby pomóc osobie w cierpieniu psychicznym. Skuteczna pomoc może implikować jedno i drugie, i na tym polega paradoks psychoterapii. Nie trzeba jej medykalizować, żeby nie stała się domeną domorosłych uzdrowicieli. Dbanie o standardy wykonywania usług psychoterapeutycznych to jedna rzecz, druga (i niepożądana) to medykalizacja cierpienia emocjonalnego. Osobowość od objawów można i należy odróżnić, ale nie leczy się mózgu pacjenta, tylko pomaga się człowiekowi. To zarazem leczenie, jak i pomoc w rozwoju - warto, aby ustawodawcy o tym pamiętali.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2011