Reklama

Ładowanie...

Dobry czy zły „Duch Asyżu”

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Międzyreligijne spotkanie w Asyżu - i to sprzed 25 lat, i to planowane na październik 2011 r. - nie przestaje budzić wątpliwości. Jako świadek tamtych wydarzeń nie mam poczucia, żeby moje Credo było poddane relatywizacji.
W

W czasie noworocznego spotkania z wiernymi Benedykt XVI nawiązał do planowanej na październik pielgrzymki do Asyżu, "by z przedstawicielami innych wspólnot chrześcijańskich oraz tradycji religijnych modlić się w intencji wolności wyznania gwarantującej pokój". Okazją pielgrzymki jest 25. rocznica Światowego Dnia Modlitw o Pokój, który z inicjatywy Jana Pawła II zgromadził tam wysokich przedstawicieli niemal wszystkich religii świata.

Podjęcie przez Benedykta XVI inicjatywy Poprzednika jest wymownym znakiem ciągłości. Jan Paweł II po latach tak wspominał tamto spotkanie: "Po raz pierwszy w historii mężczyźni i kobiety różnych wyznań i religii razem ze mną udali się do tego świętego miejsca, jakim jest Asyż, by błagać o dar pokoju dla całego świata. Bardzo pragnąłem owego spotkania; pragnąłem, aby w obliczu panujących w świecie podziałów i niebezpieczeństwa...

3955

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]