Reklama

Łabędzi puch

Łabędzi puch

18.01.2011
Czyta się kilka minut
W "Czarnym łabędziu" najciekawsza, a zarazem najbliższa całej twórczości Darrena Aronofsky’ego, wydaje się jego fascynacja mroczną stroną cielesności.
T

Trafiając na ten film przypadkowo, można być zdziwionym, kiedy w napisach końcowych okazuje się, że to film twórcy "Pi", "Requiem dla snu" czy "Zapaśnika". Nie chodzi bynajmniej o rozpiętość tematyczną, bo i tak wszystkie filmy Aronofsky’ego łatwo dają się sprowadzić do wspólnego mianownika. Wszyscy jego bohaterowie zafiksowani są na jednym, zwykle niemożliwym do zaspokojenia i wyniszczającym pragnieniu: desperacko poszukują cudownego lekarstwa na śmierć bądź doskonałej matematycznej formuły, która tłumaczyłaby naturę wszechrzeczy; uciekają od rzeczywistości, coraz bardziej brnąc w bagnie uzależnień, odżegnują się od arcyludzkiej ułomności, kształtując i katując swoje ciało wedle własnych wyidealizowanych wyobrażeń... Każda z tych ucieczek zmierza najczęściej ku obłąkaniu, co znacząco wpływa na fakturę samego filmu.

Erotyczna baśń
...

6072

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]