Reklama

Kryzys czasu przejściowego

Kryzys czasu przejściowego

18.01.2011
Czyta się kilka minut
W ruchu ekumenicznym panuje może nie - jak chcą niektórzy - epoka lodowcowa, ale jednak dojmujący chłód. A wystąpienia kardynałów Levady, Kaspera i Kocha nie pozostawiają złudzeń: Watykan nie mówi jednym głosem.
J

Jedna epoka - entuzjazmu i nadziei po Soborze Watykańskim II na szybkie pojednanie podzielonego chrześcijaństwa - z trzaskiem się skończyła, a kolejna, w której gwałtownie do głosu znowu dochodzą różnice między Kościołami, trwa od przełomu XX i XXI w.

W czym problem

W lutym 2010 r. w Watykanie kard. Walter Kasper, wówczas jeszcze przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan (dalej: PRPJCh), zaproponował Kościołom opracowanie "katechizmu ekumenicznego". Chodzi o zebranie w jedno owoców dotychczasowych dialogów. Kasper podkreślił: "Potwierdziliśmy [w nich] nasz wspólny fundament w Jezusie Chrystusie i Trójcy Świętej, jak ujmują to nasze wspólne Wyznanie wiary i doktryna pierwszych soborów powszechnych (dosł. ekumenicznych)".

Wielkie gałęzie chrześcijaństwa łączy wiara w Jezusa Chrystusa,...

9525

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]